Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Inteligentny dom polskiej firmy Fibaro — co potrafi?

Fibaro to polska firma, która zwłaszcza za naszą granicą znana jest z produkcji zintegrowanych rozwiązań dla inteligentnego domu. W Polsce ta idea nie jest jeszcze bardzo popularna. Stopniowo jednak przebija się do świadomości także przeciętnego konsumenta — zwłaszcza, że cena wyposażenia w najnowsze technologie nie tylko dużego domu, ale także 50-metrowego mieszkania, wydaje się stosunkowo niewygórowana.

 

sprzęt

Komentarze

0 nowych
  #1 06.03.2013 16:37

Ciekwi mnie pewna kwestia: czy znajdzie sie jakikolwiek "prezenter" ktory mowi plynnie, zwiezle, tresciwie, na temat, bez "yyy..." i fizycznie ok?

Rayearth   7 #2 06.03.2013 16:45

Światło - włącz/wyłącz
Światło - przyciemnij/rozjaśnij
Wentylator - włącz/wyłącz/zwiększ prędkość/zmniejsz prędkość
Rolety, żaluzje, brama - opuść/podnieś

I to tyle? Już jest inteligentny dom? W ogóle mnie to nie zachęca. Wręcz czuję, że zaoszczędziłem duży plik forsy.

GBM   22 #3 06.03.2013 17:20

A mnie się podoba, 5000/10000 zł to cena na dzisiaj. A kto wie jak ta cena spadnie za 2-3 lata ? ;)

Poza tym, jako zadeklarowany maniak nowych technologii - sam chętnie zrobię sobie takowy system w moim przyszłym mieszkaniu/domu ;p

Swoją drogą to jest tylko zajawka, nie podane są szczegóły. Czyli PEŁNY wachlarz możliwości, a myślę że indywidualne dostosowania na potrzeby klienta są istotne i w pełni mogą przekonać potencjalnych klientów - ot tak wspomniałem, żeby czasem ktoś nie zaczął bez sensu negować :)

  #4 06.03.2013 18:01

A nasza Spółka Inżynierów SIM produkuje system Inteligentnego Domu DomatIQ - kamera identyfikuje człowieka w przestrzeni 3D i rozpoznaje gesty.
Np. wystarczy pokazać na lampę z odległości palcem, a zapali się bez konieczności dotykania włącznika,
Gest wskazujący na okno umieszczone wysoko poza naszym zasięgiem wzrostu i siłownik uchyla okno na wentylację, zamykanie podobnie.
Zapraszam na nasze stoisko, targi CeBIT, albo kontakt: janusz.lipinski@sim.com.pl

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #5 06.03.2013 18:55

Niedawno miałem okazję zobaczyć taki właśnie inteligenty dom wyposażony w sprzęt za 7 tyś. zł i szału nie ma. Kilka automatycznych włączników/wyłączników i wszystko. Co to za inteligencja skoro wszystko pilotem trzeba obsługiwać.

cyryllo   18 #6 06.03.2013 19:55

Tylko że ta pani nie przedstawiła najlepszego z tego czyli tej inteligencji :P

McDracullo   17 #7 06.03.2013 22:19

@Rayearth - a co jeszcze powinno się pojawić według Ciebie? Przy odpowiednim zaprogramowaniu możesz osiągnąć naprawdę fajne efekty. Sam bawiłem się na studiach systemem zgodnym z KNX/EiB i nie ukrywam, że mi się pomysł podoba. Dobrą opcją są sceny świetlne, które również uruchamiasz zwykłymi przełącznikami. Ewentualnie programujesz centralki tak aby przełączały się o danej porze automatycznie. Poza tym przy odpowiednim ustawieniu możesz wygenerować sygnał wyłączający światło we wsezytskich pomieszczeniach etc.

Jeśli chodzi o czujniki temperatury etc - nic nie słyszałem tutaj na ten temat, ale samo KNX ma moduły przeznaczone właśnie do tego typu rzeczy. Prawdziwa jazda zaczyna się przy większej liczbie urządzeń, aktorów i większym budynku... :)

.slaw   4 #8 07.03.2013 00:27

@Rayearth
Inteligentne jest to że każdy włącznik w domu może włączyć dowolne podłączony do magistrali punkt. Czyli masz w pokoju włącznik i nie chcesz żeby włączał centralne światło tylko otwierał np brame wjazdową. Zupełna wolność. Wszystkim sterujesz przez telefon, tablet, komputer. Jeżeli masz klimatyzacje/centrale wentylacyjne, alarmy, inteligętne urządzenia agd, audio(urządzenia muszą być zgodne z knx, wago, mbus etc) wszystkie parametry widzisz w swoim telefonie/panelu i nimi sterujesz z drugiej strony kuli ziemskiej. Sam możesz sobie programować sceny, logikę działania, np czujka swiatla podnosi zaluzje, lub ustawiasz konkretna godzine o której maja się podnieść/opuścić. Czujka zapala osw. nocne w domu, obniża temp.. etc.. Dodatkowo wszystko kontrolujesz będąc na innym kontynencie.
To jest ta inteligencja o czym pani nie wspomniała...

Autor edytował komentarz.
dr.boczek   9 #9 07.03.2013 07:28

tylko co mnie obchodzi temperatura w domu jak jestem na innym kontynencie albo rolety. daje sąsiadowi klucze i proszę żeby się opiekował moim domem, do tego nie jest potrzebna żadna inteligencja.

I jeszcze po powrocie z sąsiadem można flaszkę wódy wypić.

  #10 07.03.2013 11:27

no i o to chodzi !!! inteligentny dom dla leni jest czyli dla bogatych, my biedne robaczki zapalimy sobie pstryczkiem światełko i walniemy z sąsiadem flaszkę lub z sąsiadką eeeeee kawę - no tak kawę.

.slaw   4 #11 07.03.2013 12:51

Dodatkowo widzisz, stan wszystich liczników wody, energii, ciepla, z przeliczeniem juz na ztotowiki i dostajesz raport miesiecznie dziennie z wykresami. Czujniki wody alarmuja Cię smsem, że masz gdzieś wyciek, automatycznie zawory się zamykają....
Ale to nie kosztuje 5000 zl ;), za 5000 kupujesz do domu sterownik z 16 wyjsciami plus home center/server... i ktoś to musi wykonać, czyli dodatkowe koszty. Mimo wszystko trzeba mieć trochę więcej kasy, chyba, że potrafi się samemu to zaprogramować...

  #12 23.03.2014 19:40

Ciekawym pomysłem może być również stworzenie inteligentnego domu na bazie systemu Android. W 2011 roku firma przedstawiła projekt Android Home, który powinien to umożliwić. Od tego czasu na rynku pojawiło się sporo inteligentnych urządzeń sterowanych za pomocą Androida ... Więcej: http://goo.gl/kqVbnL

  #13 08.08.2016 12:48

a w Paigo można ustawiać cale zdarzenia- to jest inteligencja, chodzi o to, że nie musisz sterować, bo już wszystko jest zaprogramowane i dom doskonale wie, co w danym momencie zrobić- np. wejdziesz do domu-zaparzy się kawa- wchodzisz do kuchni ooo już jest kawka :) dalej- np. słońce bije w okno- czujnik wie, że już za bardzo, więc przymyka rolety, temperatura w pokoju zabardzo wzrosła lub opadła- a Ty wolisz, żeby było 23stC- pyk- czujnik to wie i włącza się odpowiedni sprzęt, aby taką temperaturę uzyskać.

  #14 13.12.2016 08:15

U mnie z kolei śmiga KNX zamontowany przez Inteligentny Budynek z Warszawy. Przez ponad rok użytkowania nie miałem właściwie żadnych problemów, a niezawodność jest dla mnie najważniejsza.