Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

ColdZlot — kilka słów podsumowania...

Minęły dwa tygodnie od pierwszego ColdZlotu, czyli kameralnego spotkania z najaktywniejszymy blogerami. Wydarzenie to było nie tylko okazją do wspólnego spędzenia czasu, poznawania się i wymiany poglądów. Podczas trzech dni ColdZlotu przede wszystkim mogliśmy rozmawiać o blogach, a także innych działach portalu. O tym co drażni, co jest problemem, a także o tym, co powinniśmy poprawić i zaprojektować w najbliższej przyszłości. Warto więc podsumować pokrótce na co zwracaliście uwagę w szczególności, co trafiło na listę „to do”, ewentualnie co wymaga dalszego przemyślenia.

Oczywiście za jedną z głównych bolączek uważacie problemy z intuicyjnością i komfortem edycji wpisów. To problem, który ma wysoki priorytet przy projektowaniu nowej wersji bloga. Jak większość z Was wie, pracujemy obecnie nad poważnym odświeżeniem części blogowej portalu, część Waszych sugestii będzie więc realizowanych w ramach tego projektu – tu między innymi warto wspomnieć o komentarzach, które wraz z nową wersją będą funkcjonować analogicznie do pozostałej części dobrychprogramów (czyli choćby tak, jak pod newsami). Również większe możliwości personalizacji blogów pojawią się w nowej wersji.

Wróćmy jednak nie do harmonogramu realizacji, a do samych postulatów. Wskazaliście na: poszerzenie listy tagów i wprowadzenie ich również na strony blogów indywidualnych. Pojawił się też postulat wprowadzenia „wpisów powiązanych” (coś, co funkcjonuje przy okazji publikacji na portalu, a pomoże między innymi w nawigacji pomiędzy wpisami seryjnymi i/lub w inny sposób ze sobą związanymi). Następna sprawa to powiadomienia, które ważne są dla autorów (choćby informacja o komentarzu do własnego bloga). Kolejne sprawy to: możliwość zgłaszania błędów w blogach (poza systemem komentarzy, tak jak można to robić w przypadku innych publikacji), możliwość szybkiej edycji przez autora swojego wpisu i zakładka z ulubionymi/obserwowanymi wpisami. Chcecie jaśniejszego przekazu dla blogerów i potencjalnych blogerów (baner informujący o konkursie i baner informujący, że blogi to strefa, w której czynnie mogą uczestniczyć wszyscy użytkownicy portalu). Menu edycji bloga powinno być dostępne również na dole, ewentualnie powinny być „pływające” – użyteczne zwłaszcza dla autorów z bardzo lekkim piórem). Oczywiście nie bagatelizujemy zgłoszeń problemów technicznych – tu głównie kłopoty Firefoksem i galerią.

Pojawiło się też sporo szczegółowych sugestii związanych z samą edycją. Nie chcę się rozwlekać na ich temat, większość z nich będzie wprowadzonych w nowym edytorze. Na pewno cenna sugestia, o której warto wspomnieć, to „autozapis”. Zmieniliśmy, zgodnie z Waszymi wskazaniami, zasady związane z publikowaniem przez świeżo zarejestrowanych. Jak wiadomo, pewne obostrzenia są konieczne ze względu na problemy spamowe. W świetle nowej zasady, świeżo zarejestrowany użytkownik może tworzyć swego bloga natychmiast po rejestracji i przez pierwszy tydzień jego wpisy będą pojawiać się dopiero po akceptacji moderatorów. Pojawi się, zgodnie z Waszym życzeniem, stronicowanie blogów.

Rozmawialiśmy również o innych częściach portalu. Pojawiały się głosy, że w dziale Lab dobrze by było zrezygnować z newsów, aby bardziej przejrzysty był dostęp do recenzji. Naszym zdaniem to raczej zbyt daleko idący postulat, niemniej postaramy się tutaj coś usprawnić. Irytował Was brak możliwości usunięcia licencji z profilu (już nieaktualne), wprowadzimy również, zgodnie z Waszą sugestią, możliwość udostępniania pewnych danych (np.: nr telefonu) tylko do wiadomości redakcji. „Znajomi” – pytaliście co z nimi. Tak jak informowaliśmy na ColdZlocie, „znajomi” nie przepadli. Na razie nie są wyświetlani ponieważ przygotowujemy rozwiązanie o szerszych możliwościach i chcemy nadać więcej sensu istnieniu tej opcji. Na razie mogę podkreślić, że Wasi „znajomi” nie przepadli i wraz z ponownym wprowadzeniem tego elementu w bardziej rozbudowanej formie powrócą wszystkie kontakty, które zgromadziliście w swoich profilach.

Netfix to również temat, który się pojawiał. Postanowiliśmy, że nie ma sensu dalej prowadzić tej usługi. Mimo że była całkowicie bezpłatna, zainteresowanie nią było śladowe. Być może profil czytelników jest taki, że potrzeba tego rodzaju wsparcia nie jest zbyt duża, a wysiłek niezbędny do prowadzenia takiej usługi jest bardzo znaczący.

Przy okazji chciałbym wspomnieć o świeżo wprowadzonym mechanizmie do obsługi zmiany wyglądu portalu (skórek). Niewątpliwie zauważyliście, że Robocop zagląda nam do newsów ;). Skórek będzie więcej, a zarządzanie nimi znalazło się w „centrum powiadomień” — opcja „wygląd”.

Jak widać, spotkanie było owocne, a my mamy co robić ;). Zmiany i poprawki wprowadzamy, a lista będzie szybko kurczyć.

Jeszcze raz, w imieniu całej redakcji, dziękuję wszystkim, z którymi mogliśmy się na ColdZlocie spotkać, za udział i cenne uwagi. Zapraszamy również wszystkich, zarówno uczestników spotkania jak i tych, którzy tym razem nie spotkali się z nami w zimowej (choć nie do końca ;)) aurze, do uzupełniania w komentarzach listy, którą w dość rozwlekłej formie przedstawiłem. 

inne

Komentarze

0 nowych
  #1 06.02.2014 17:25

To ja zadam sakramentalne pytanie "co z boldem"? :P

A tak serio, cieszy, cieszy, że zapamiętaliście i przemyśleliście większość z tego co było proponowane, pozostaje teraz tylko czekać na realizację. Mam nadzieję, że szybciej niż później :)

Wielkie dzięki również za to, że mogłem być na ColdZlocie!

  #2 06.02.2014 17:28

Właśnie... najważniejsza kwestia, czyli bold... i nadal cisza :D

tomeeek64   11 #3 06.02.2014 17:40

Problemy z galerią nie występują tylko na FIrefoxie. Na Maxthonie bazującym na Webkicie jest to samo :(

tomeeek64   11 #4 06.02.2014 17:43

Jeszcze jest problem z zapisywaniem zmian na blogu - średnio 1 na 3 próby zapisu kończy się błędem. Nauczony doświadczeniem wiem, że trzeba kopiować tekst do schowka przed zapisem ;)

Swoją drogą, szkoda, iż Netfix został zamknięty.

mordzio   15 #5 06.02.2014 17:50

"Gdzie jest bold!" :)
A tak na poważnie, to z wielką niecierpliwością czekam na wprowadzenie naszych pomysłów w życie.

Xanthia   11 #6 06.02.2014 17:55

A ja wspomnę o problemie z Shutboxem pod Operą 12.16. Nie da się pisać. @semtex świadkiem ;)

MaXDemage   19 #7 06.02.2014 17:56

boldnablogu.pl

;>

mordzio   15 #8 06.02.2014 17:58

@MaXDemage: Jestem za, a nawet przeciw!

MaXDemage   19 #9 06.02.2014 18:00

@mordzio
Przeciw? Ty... ty! Ty Moderatorze, ty!
Wszyscy muszą być za!

mordzio   15 #10 06.02.2014 18:01

@MaXDemage: Ja tylko wykonuje rozkazy;)

Vanshei   16 #11 06.02.2014 18:03

Co do Netfixa to wcale się nie dziwie że był mało popularny. Po pierwsze wcale go nie było na portalu widać, jakiś przycisk Pomoc był niby ale co to ZU mówi? Zupełnie nic, tym bardziej że nie był nawet wyróżniony spośród odnośników do innych działów. Po drugie ktoś widział jakąś reklamę albo zachęte do skorzystania z niego? Czy to na portalu czy na pofilach G+, Fb i Twitterze? Nie potraficie się dobrze rozreklamować w społecznościówkach, a szkoda bo niektóre fanpag'e są świetnie zorganizowane i prowadzone :) A u Was są tylko newsy z portalu są przeklejane i nic poza tym.

Co do bloga fajnie że w końcu idą jakieś zmiany, edycja komentarzy i inne udogodnienia bardzo się tu przydadzą :)
I pytanie o skórki czy forum też będzie miało swoje czy będzie cały czas zgniło-zielone?
Fajnie by było gdyby wygląd Portalu i forum był spójny czyli przełączam skórke na Portalu zmienia się również ta forumowa :)

Jaro070   17 #12 06.02.2014 18:15

A co z @lukasamd i @djfoxer i ich "podwójnym życiem' na blogu i jako newsmani? Nadal mogą brać udział w akcji "Najlepszy bloger miesiąca" itp.? (nie żebym miał coś przeciwko, tylko pytam)

Semtex   19 #13 06.02.2014 18:17

Dzięki za podsumowanie, świetna sprawa, na forum pojawił się głos o jeszcze jednej ważnej zmianie na portalu, która chyba najbardziej cieszy ;)

Z opcji usunięcia licencji (użytych) właśnie skorzystałem, dzięki za to usprawnienie ;)

JanekO   4 #14 06.02.2014 18:20

no wreszcie są skórki :) juz nie ma tego białego tła teraz to jest gites,brakuje mi takiej opcji aby każdy mógł sobie dowolnego newsa rozwinąć zamiast chodzić po stronach :D

arkur   1 #15 06.02.2014 18:23

Czyli możliwość personalizacji wyglądu strony będzie dostępna tylko po zarejestrowaniu? O ile dobrze pamiętam przy wcześniejszym wyglądzie było to także dostępne dla niezarejestrowanych użytkowników

Over   9 #16 06.02.2014 18:33

Ja również parę swoich pomysłów dorzuciłem (nie były wymienione) ale będą mam nadzieje zrealizowane, np jeden z nich to usunięcie wszystkich powiadomień jednym przyciskiem a nie po kolei, przeczytałem zamknij i tak parę razy jak lista jest duża.

Vanshei   16 #17 06.02.2014 18:38

to sie dorzucę do powiadomień jeszcze :) Czy będzie możliwe wyłączenie tych o aktualizacji programów?
(wszystkich albo tylko wersji beta do wyboru)

Xyrcon REDAKCJA  17 #18 06.02.2014 18:42

@Jaro070 Dostaną specjalną łatkę korespondenta wojennego ;)

W sprawie Bolda nic nie wiem.

foreste   16 #19 06.02.2014 18:49

Fajna opcja z usunięciem licencji, ja bym poprawił żeby pytało czy na pewno usunąć ta licencje? , lub monit podania hasła do profilu żeby usunąć licencje bo może zdążyć przypadkowo klikniecie usuń i utrata licencji by była.

  #20 06.02.2014 18:50

"Pojawi się, zgodnie z Waszym życzeniem, stronicowanie blogów."
Naprawdę są ludzie, którzy chcą stronicować blogi? :-O Nie wierzę, przecież stronicowanie artykułów służy wyłącznie nabijaniu licznika kliknięć. Jeżeli jednak naprawdę są ludzie, którzy lubią mieć tekst podzielony na kilka części, to proszę o dodanie opcji typu "All pages".
Chyba że za hasłem "stronicowania" kryje się coś innego niż myślę, np. dzielenie / łamanie strony w zdefiniowanym miejscu, aby dobrze wyglądało na wydrukach. Wtedy OK. :-)

djDziadek   17 #21 06.02.2014 18:53

Nie będzie bolda ? :O
A co z seriami na blogu ? - temat ten również był poruszany panie @cebula - tak tylko przypominam...
Jednak bold to bold - ale to najlepiej wie @gowain :)

Cebula REDAKCJA  19 #22 06.02.2014 18:53

@Over
Będzie niebawem usuwanie wszystkich powiadomień.

@Vanshei
Zgadzam się, że jeśli ktoś ma sporo ulubionych programów to powiadomienia mogą być irytujące... Jak wiecie powiadomienia będą integrowane z forum, będą również stosowane w szerszym zakresie to oznacza, że nie ominiemy konfiguratora powiadomień. Będzie można zdefiniować jakich informacji każdy oczekuje w powiadomieniach. Będzie więc można zrezygnować z informacji o nowych wersjach.

Bold tylko jako nagroda dla blogera roku ;)

djDziadek   17 #23 06.02.2014 18:54

No dobra - Panie @Cebula :P

xomo_pl   24 #24 06.02.2014 18:55

jeśli chodzi o netfix to jego los mnie nie dziwi- usługa była dość słabo reklamowana. Do tego odnośnik do niej też nic nie mówił wielu osobom- "pomoc" ale jaka pomoc aż chciało się zapytać....
Może zamiast zamykać można było pomyśleć o reklamie usługi tam gdzie mogłaby ona trafić na podatny grunt- czyli userów nie zaawansowanych- na ogólnopolskich portalach czy nawet na forum DP pod postami z prośbą o pomoc userzy powinni znaleźć info o netfixie...

a co do propozycji zmian:
- stronnicowanie blogów mam nadzieję, że nie będzie obowiązkowe
- mam nadzieję, że w nowej wersji edytora wpisów blogowych pojawi się autozapis treści ? kilka razy zdarzyło się, że browser się zawiesił i część pracy szła na marne. Od tamtej pory klikam często na zapisz ale to tylko połowiczne rozwiązanie problemu

- tak sobie myślę, że w nowej wersji galerii blogów fajnie by było jakby był dostęp do już wgranych plików graficznych wpisu a także w galerii przy tworzeniu wpisu b- pozwoliłoby to nieraz uniknąć wgrywania 2x tego samego pliku

jeśli chodzi o problemy z galerią w obecnej wersji to problem jest też pod Operą 12.16- pierwszy plik da się wgrać normalnie ale drugi już tylko poprzez przeciągnięcie pliku do pola wgrywania pliku bo przycisk wskazywania pliku jest nieaktywny...

djDziadek   17 #25 06.02.2014 18:56

Toś Pan wdepnął Panie @Cebula - to ja poproszę "bold raz" dla mię :P:P

Cebula REDAKCJA  19 #26 06.02.2014 18:58

@djDziadek

Serie? A Pan DjDziadek czyta tylko nagłówki? Nie lubimy treści powyżej pięciu linijek? ;)
Wpisy powiązane - to wspólnie uradziliśmy i o tym napisałem w trzecim akapicie ;)

Axles   18 #27 06.02.2014 19:02

No faktycznie te powiadomienia trochę nadzieję robią, że ktoś skomentował mój komentarz, a tu nic tylko info o kolejnej wersji programu :) Co do zmian widać sporo roboty przed wami, ale to dobrze znaczy, że ColdZlot spełnił swoje główne zadanie.

Cebula REDAKCJA  19 #28 06.02.2014 19:03

Tytułu "blogera roku" o ile pamiętam jeszcze nie przyznano :)

djDziadek   17 #29 06.02.2014 19:05

@Cebula - a kto by tam tyle czytał - jeżdżę skrótami :P - no dobra - nie dopatrzyłem - mea culpa :P

Semtex   19 #30 06.02.2014 19:07

Mnie tam nawet cieszy zniknięcie NetFix, przynajmniej w nagłówku na blogu mamy bezpośredni link do Forum, postulowaliśmy o to od dawna :D

wojtekadams   19 #31 06.02.2014 19:08

Ja w swoim imieniu także chciałbym podziękować za ColdZlot! A co do bolda to ja go mam, ale wam go nie pokaże ;)

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #32 06.02.2014 19:11

No to miejmy nadzieje, żę omawuiane zmiany jak najszybciej zostaną wcielone w życie. No czekam z niecierpliwością na nowa odsłonę bloga.

A co do bolda - to lepiej go nie dawać. Tyle czasu blogerzy przeżyli bez tego ustrojstwa to po co on teraz? Boldowi mówię zdecydowane nie:)

Ave5   8 #33 06.02.2014 19:15

Bardzo fajne zmiany idą, zresztą zawsze były tylko na lepsze, także czekam i trzymam kciuki :)

Teraz jak @Vanshei to napisał, to faktycznie słabo stoicie z social media. W szerszej perspektywie może warto byłoby nad tym posiedzieć i spróbować się wybić?

Vanshei   16 #34 06.02.2014 19:24

@Ave5 taki szybki konkurs jak ten z Robocopem idealnie by pasował do social media wg mnie :)
Niech ludzie maja jakis profit za kliknięcie tego lajka czy + a na portalu niechby zostały co większe akcje :)

MaXDemage   19 #35 06.02.2014 20:23

@Cebula
"Bold tylko jako nagroda dla blogera roku ;)"

No dajcie, że spokój - weźcie chociaż jako nagroda za miesiąc.

2099   8 #36 06.02.2014 20:26

Co do Robocopa- odświeżyłem sobie 1 część i wątpię czy remake się uda- a layout strony strasznie oczobijny- bogom dzięki za możliwość zmiany wyglądu.
Czekam z niecierpliwością na zapowiedziane zmiany. By żyło się lepiej.

command-dos   18 #37 06.02.2014 21:50

jednak @docent coś tam pisał ;) powiem jak ballmer: powiadomienia, powiadomienia, powiadomienia, powiadomienia, powiadomienia, powiadomienia - tylko tego brakuje mi do szczęścia, cała reszta będzie dodatkowo plusować.

@xanthia, Ty mi tu nie bałamuć @semtexa ;)

GBM   22 #38 06.02.2014 22:00

@command-dos: Powiedziałeś "Ballmer" i przypomniałeś mi...

https://www.youtube.com/watch?v=oAJGT-gQnVA

I teraz katowanie przez wieczór :D

Semtex   19 #39 06.02.2014 22:22

@command-dos
Za stary na to jestem :P

KyRol   19 #40 07.02.2014 00:16

Nie widzę informacji o rozszerzonej ilości informacji czy czegoś w rodzaju statystyk na blogach, a pewnie nie tylko wedle mnie koncept ma wartość jeszcze bardziej motywującą z perspektywy blogera. Swoją drogą ciekawi mnie koncept stronicowania od strony technicznej - czy udostępnione zostanie ku temu narzędzie? Czy będą ustalone pewne limity? Czy może moderatorzy blogów będą się tym posługiwać we wpisach blogerów? A może będzie to wyglądało jeszcze inaczej?

cyryllo   18 #41 07.02.2014 01:07

mi w blogach brakuję 2 rzeczy. Powiadomień i i skalowalej strony ;)
i edycji komentarzy ;)

Cebula REDAKCJA  19 #42 07.02.2014 08:34

@Kyrol

Chodzi o nawigację na stronie głównej bloga, nie wewnątrz tworzonego wpisu.

@cyryllo

Powiadomienia będą, edycja komentarzy jest pochodną wprowadzenia systemu komentarzy z pozostałych części portalu, skalowanie jak rozmawialiśmy na CZ w zasadzie jest gotowe, ale jeszcze nad nim się zastanawiamy w redakcji, czy i ewentualnie czy nie wprowadzić pewnych zmian.

@MaXDemage

Chyba zaraz sobie kupię fartuszek ;)

  #43 07.02.2014 09:34

Jeszcze kiedyś rozmawiałem z Tomickiem odnośnie podpinania własnych domen pod bloga - fajna by była taka opcja, ale usłyszałem, że przy serwerach na Windowsie to się tego nie da :P A może chociaż jakiś ubogi edytor cssa? Żeby sobie dopasować wygląd do swoich upodobań. Choć wiem, że może się zrobić zamieszanie :)

MaXDemage   19 #44 07.02.2014 10:33

@gowain - serio oddałbym możliwość edycji css na blogu za głupiego bolda ;] Właściwie to sporo rzeczy oddałbym za niego.

djDziadek   17 #45 07.02.2014 12:54

Oddam ramkę od dyplomu za bolda - dyplomu nie oddam :P

Docent REDAKCJA  14 #46 07.02.2014 15:10

@gowain:

Co do "podpinania domen", nie bardzo rozumiem co dokładnie masz na myśli? Jeśli chciałbyś żeby Twoja domena kierowała do bloga, to można łatwo ustawić sobie (na własnym serwerze) stosowne przekierowanie.

KyRol   19 #47 07.02.2014 15:32

Ja tam nie mam takiej potrzeby jeśli chodzi o własną domenę, mnie cieszy, że bez zabawy w subdomeny można dostać się na blog użytkownika. Byłoby mega fajnie gdyby dobreprogramy.pl były w posiadaniu domeny alternatywnej dp.pl ale to już chyba typ marzenia, które się nie ziści...

Semtex   19 #48 07.02.2014 15:35

Może przemyślicie skrócenie adresu XMPP z dobreprogramy.im do dp.im? Imo, znacznie bardziej estetyczne i mniej klepania :D

Neo   12 #49 07.02.2014 16:14

"(...) zakładka z ulubionymi/obserwowanymi wpisami" Jednak mój pomysł nadal jest brany pod uwagą. :) Bardzo mnie to cieszy, że moja sugestia będzie wdrażana w funkcjonalność. :) Oj bardzo się cieszę. :)

  #50 07.02.2014 16:32

@Docent to ja wiem, ale o co innego mi chodziło. O tym chyba wspomniał Cebula, albo Krogulec na HotZlocie - coś na zasadzie hostowania u Was domeny, ale to by wymagało "platformy blogowej" - hmm, jednak chyba zbyt rozbudowany temat :)

mordzio   15 #51 07.02.2014 17:11

@gowain: Ja też coś takiego słyszałem, jeżeli mnie pamięć nie myli to taki pomysł pojawił się w Zamku na Skale.

djfoxer   19 #52 07.02.2014 22:21

Uffff, a już myślałem, że wszyscy usunęli mnie ze znajomych :P

A mi w sumie ten bold nie jest potrzebny, ale pewnie jestem w mniejszości.

@Docent
A kiedy będzie można własny tło na górze bloga wrzucić (dla najaktywniejszych blogerów)?

KyRol   19 #53 08.02.2014 00:31

djfoxer (redakcja):

Skro się wychyliłeś, to Ci powiem - nie jesteś sam. W typografii jest tyle form, że naprawdę inspiracji można szukać gdzie indziej.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #54 08.02.2014 01:58

Cieszy fakt, że kilka moich sugestii zostanie wziętych pod uwagę. Co do bolda, mi do szczęścia nie jest potrzebny. No ale jako liberał z natury, jestem za możliwością wyboru. Pozostaje fundamentalne pytanie - które tutaj chyba nie padło (jak również odpowiedz), kiedy tych zmian możemy oczekiwać?

Neo   12 #55 12.02.2014 22:48

Nie powiem ale ze skróconym adresem dp.im co pisze @semtex była by fajna sprawa. :)