Nowe dobreprogramy - wieści z frontu...

Nastroje po uruchomieniu nowej wersji dobrychprogramów chyba się już nieco schłodziły, czas więc na trochę wniosków i planów. Uruchomienie kolejnej odsłony kosztowało nas sporo wysiłku i nerwów, ale Wam również nie było lekko...

Oczywiście spodziewaliśmy się krytyki, wiemy jaką siłą są przyzwyczajenia, ale mimo to trudno ją przyjmować z uśmiechem na ustach. Nie chodzi jednak o nasze redakcyjne nastroje tylko o przyszłość portalu i Waszą satysfakcję podczas korzystania z jego zasobów. Warto by było, choćby w skrócie, wspomnieć co stało u podstaw zmian, dlaczego tak, a nie inaczej, no i oczywiście co dalej? Może niektórych zadziwię, ale u podstaw nowej wersji nie leżały dolary od wielkich korporacji z Ameryki ;)

Dlaczego zdecydowaliśmy się na zmiany? Powodów było oczywiście wiele, wśród nich także, o dziwo kontrowersyjny argument, że wygląd trąci inną epoką. Nie rozwijam jednak tego wątku bo ilu ludzi tyle opinii co jest ładne, a co nie. Zresztą mimo upływu lat również uwielbiałem stary dobry layout, zwłaszcza ubrany w skórki Opery, letnią albo po prostu zieloną i łezka mi się w oku kręci. Jestem jednak pewny, że czasami zmiana jest potrzebna, nawet jeśli początkowo bolesna.

Wygląd wyglądem, ale nie tylko o to się sprawa rozbiła, czynników było wiele, wśród nich ten, który obecnie wielu z Was irytuje – rezygnacja z pełnych treści newsów. Dlaczego zajawki? Otóż od dawna publikowanie w całości na stronie głównej newsów/felietonów, stwarzało problemy. Bardzo chcieliśmy to zmienić, a nie bardzo była płaszczyzna na takie działania w starej wersji. Zapytacie jednak: Po co? Przecież było dobrze, bo można było czytać bez klikania… Zgadza się, dlatego tak to kiedyś wymyśliliśmy, ale każdy kij ma dwa końce. Strona ciągnęła się jak utuczony tasiemiec, żeby dojść do newsa z dnia poprzedniego czasami można było zetrzeć rolkę w myszce, a czasami po takim rajdzie jeszcze przychodziło kliknąć w stronicowanie. To jednak nie był jedyny problem, chcieliśmy mieć możliwość publikowania także dużo dłuższych materiałów. Można było oczywiście skorzystać z działu „Artykuły”, ale publikację dotarłyby tylko do promila potencjalnych czytelników. Poza tym nie chodziło o sensu stricte artykuły, ale po prostu dłuższe newsy, np. z kilkoma grafikami w treści. Chcieliśmy także docierać do Was z innymi treściami, jak choćby gry, testy czy blogi. Naprawdę stare dp nie były na to gotowe. To oczywiście temat rzeka, można go rozwijać i dyskutować godzinami, teraz tylko sygnalizuję, bo już czuję, że trochę ten wpis będzie rozwlekły. Wrócę jeszcze do publikacji…

Przy okazji najtrudniejszych tematów, warto wspomnieć o responsive design - widoku strony dopasowującym się do rozdzielczości ekranu. Portal dopasowuje się do mobilnych ekranów, ale faktycznie nie ma skalowania strony do góry. Może to boleć głównie Tych, którzy dysponują wysoką rozdzielczością i lubią otwierać przeglądarki w trybie pełnoekranowym. Nie zdecydowaliśmy się jednak na szeroki widok ponieważ założyliśmy, że przekroczenie pewnej szerokości szpalty tekstu sprawi, że czytanie przestanie być wygodne. Dodatkowo nie chcieliśmy budować kolejnych sidebarów, list itp. Uważaliśmy, że tylko rozpraszają, a są bardzo mało przydatne, na co wskazywała nasza heat mapa. Ostatecznie nie zdecydowaliśmy się na skalowanie do góry, powyżej 1024. Wasze opinie przekonały nas, że to błąd - RD będzie.

Jeszcze publikacje i krytyczne komentarze: jak było wygodnie i jak teraz jest źle. Zupełnie się nie zgadzam. Widok publikacji jest obecnie bardziej ergonomiczny, większa czcionka zwiększa wygodę czytania, a możliwość wprowadzania do publikacji zdjęć i grafik stosownie do potrzeb poprawia przekaz i wygodę odbioru. Ponadto w widoku publikacji, znaleźć można interesujące materiały powiązane. Zgadzam się z niektórymi zarzutami, np. większa liczba kliknięć. Wejście do publikacji, wyjście i ponowne wejście do kolejnej – raczej niezbyt wygodne. Żeby temu zaradzić wprowadzimy możliwość nawigacji z widoku publikacji - kolejny news i poprzedni (z tytułami). Dodamy również w widoku publikacji liczbę komentarzy. Wróci numeracja komentarzy. Pamiętajcie, że obecnie oprócz strony głównej portal oferuje dział „Newsy”. Nie ma tam dużych grafik w kafelkach, jest przejrzyście, a do dyspozycji usera fajne filtrowanie publikacji. Można tam znaleźć także wszystkie blogi (z głównej strony bloga). Dodam, że niebawem w dziale „Newsy” zaimplementujemy opcjonalną możliwość przeglądania publikacji w pełnej formie, nie jako zajawek. Czyli lista kolejnych publikacji w całości, analogicznie do poprzedniej wersji portalu. Przy okazji dodam, że lista publikacji w wersji mobilnej zostanie pozbawiona kafelków, które rzeczywiście są tam trochę przerostem formy nad treścią.

Nie tylko publikacjami człowiek żyje - parę słów o programach. Uznaliście, że lista najnowszych aktualizacji/nowych programów jest za krótka, a screenshoty w wersji „mikro” są niepotrzebne. Zrzuty ekranów więc wyleciały, lista została wydłużona do 15, po wybraniu „zobacz więcej” zobaczymy listę również wydłużoną z 50 do 100 pozycji. Chcielibyśmy jednak żebyście korzystali z działu „Programy”. Nawet jeśli ktoś nie lubi kafelków to nie powinien się zrażać bo to tylko wierzchołek góry lodowej, w której znaleźć można mnóstwo fajnych informacji związanych z programami. Znajdziecie tam nowości: listę z najnowszymi aktualizacjami, najnowszymi programami i najnowsze publikacje o oprogramowaniu. Przede wszystkim jednak wygodny podział na kategorie. Nie trzeba już rolować myszką do utraty opuszek palców aby znaleźć dział np. „Serwery..”. Wróciła także lista alfabetyczna. A propos list, pojawił się postulat sortowania po datach, prawdopodobnie przebudujemy odrobinę listy więc może się pojawi, ale nie gwarantuję. Oczywiście wbrew opinii jaką gdzieś w komentarzu zauważyłem, filtrowanie po typach licencji jest, nie ma wprawdzie na listach informacji o typie licencji (wydawało się nam, że to nie jest niezbędne z racji filtrowania), ale jeśli chcecie to dodamy ikonki płatna/bezpłatna.

Jeszcze jeden drażliwy temat, linki bezpośrednie. Pojawiały się głosy, że je gdzieś ukrywamy, że ich nie ma… Otóż prawdopodobnie stąd taka opinia, że czasami ich w ogóle nie ma, bo jest tylko jedno pobieranie – bez asystenta, bez wyboru wersji. Link bezpośredni jest więc pod głównym przyciskiem „Pobierz”. Jeśli jest „asystent” to taka informacja znajduje się na przycisku „Pobierz”, jeśli go nie ma pobieranie jest bezpośrednie. Jeśli jest asystent, zawsze dostępny jest przycisk z prawej strony z wersjami i linkami bezpośrednimi. Oczywiście zalogowani nigdy nie otrzymują "asystenta" i ofert sponsorowanych.

Prosiliście o powrót na główną stronę „ostatnio na forum”. Wróciło, wprawdzie w nieco skromniejszej wersji, bo pozycji mniej, ale za to bardziej sensowne bo odświeżane co 5 min (w starej wersji co 15 min. więc można było przegapić szereg wątków). Do tego dodaliśmy RSSy więc można kontrolować na bieżąco wszystkie nowe wątki na forum. W działach Lab i Gry ponadto pojawią się „ostatnio na forum” z odpowiednich działów forum.

Większość ze zmian albo już została wdrożona, albo już „za chwilę” się pojawi, w którymś z kolejnych buildów. Nie wspomniałem jeszcze o skórkach, które pojawią się również lada moment, ponadto główna skórka już tak nie świeci białym tłem po bokach w dużych rozdzielczościach. Prawdopodobnie niebawem wprowadzimy również inną czcionkę treści. Zgodnie z Waszymi sugestiami wyrzuciliśmy pomarańczowe linki, zastępując je zielonymi.
Znajomi… Zniknęli znajomi, ale spokojnie, znajomi do Was wrócą ;) Na razie się nie wyświetlają, ale cały czas są związani z profilami, na razie jeszcze pracujemy nad mechanizmami, które nadałaby więcej sensu dodawaniu znajomych, tak czy siak wrócą i będzie lepiej niż było, a jeśli macie jakieś sugestie to proszę abyście się nimi podzielili.

Sprawy wydajnościowe, troszkę dostaliśmy zadyszki w wątku z tysiącem komentarzy, robienie testów obciążeniowych nigdy jednak nie odda produkcyjnego działania aplikacji. Cały czas pracujemy nad optymalizacją, nowe dobreprogramy będą działać wyraźnie szybciej niż stare.

To jeszcze nie wszystko, ale tak na szybko chciałem Wam zasygnalizować co się dzieje. Gwarantuję Wam, że komentarze o treściach typu: „redakcja i tak ma wszystkich gdzieś” itd. mijają się z rzeczywistością o odległości w skalach kosmicznych. Przejmujemy się tym co mówicie i ciężko pracujemy nad ulepszeniami. Od razu wiedzieliśmy, że start nowej wersji to będzie dopiero początek „zabawy” i tak jest, ale ulepszanie daje sporo satysfakcji. Oczywiście poza sprawami funkcjonalnymi cały czas usuwamy drobne błędy i cały czas pracujemy nad optymalizacją. Dajcie nam jeszcze kredyt zaufania i spróbujcie polubić nowe… Cały czas czekamy na Wasze sugestie, ale nie z założonymi rękami ;)