reklama

Cell Buddy: sposób na techniczne zlikwidowanie roamingu

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Niejeden posiadacz smartfonu po powrocie z zagranicy z wściekłością spoglądał na rachunek przysłany mu przez operatora telekomunikacyjnego, wielokrotnie wyższy od tego, do czego przyzwyczaił się płacić. Nic w tym dziwnego, mimo starań Komisji Europejskiej koszty roamingu wciąż są bardzo wysokie, i choć najnowsze regulacje rynku przynieść mają już w lipcu 2014 roku znaczące obniżenie cen połączeń na obszarze UE (a także prawo wyboru innych dostawców roamingu), to i tak daleko cenom tym do stawek lokalnych. Kluczowe jest tu zastrzeżenie: na obszarze UE – a co poza nim? Roaming czy to w USA, czy na Ukrainie pozostanie znaczącym obciążeniem dla kieszeni. Może więc należy szukać rozwiązania nie na drodze regulacji rynkowych, a z wykorzystaniem techniki?

Takie właśnie techniczne rozwiązanie przygotowuje izraelski startup o nazwie Cell Buddy. Jego inżynierowie pracują nad kartą SIM (ID-SIM) która pozwoli na wykorzystywanie smartfonu w każdym kraju tak, jakby był urządzeniem z kartą SIM lokalnego operatora. Użytkownik otrzymuje więc lokalny numer telefoniczny, płacąc za połączenia głosowe, SMS-y i transmisję danych według lokalnych stawek. Karta sterowana jest mobilną aplikacją – sklepem, w którym wybieramy usługi lokalnych operatorów. Po wyborze aplikacja pobiera z serwera obraz lokalnej karty SIM i uaktywnia go na ID-SIM w telefonie. Co ciekawe, ID SIM nie tylko pozwoli na połączenia po stawkach lokalnych, ale ma też posłużyć jako bezpieczny mechanizm uwierzytelniania w witrynach i usługach internetowych, chroniąc użytkownika przed przejęciem jego cyfrowej tożsamości.

Wiceprezes Cell Buddy, Erez Doron, tak wyjaśnia działanie uniwersalnej karty SIM: powiedzmy, że wylądowałeś we Francji, uruchamiasz naszą aplikację, klikasz 'zakup plan'. Aplikacja wie, że jesteś we Francji, więc klikasz 'dalej'. Domyślny plan to jeden tydzień, zostajesz więc z domyślnym planem, tutaj zaś możesz zobaczyć dostępnych operatorów i oceny ich usług. Możesz też sam komentować i oceniać ich ofertę. Kiedy klikniesz 'potwierdź', to już wszystko – możesz po prostu korzystać ze swojego telefonu.

Koszt usługi ma być faktycznie przystępny – roczny plan kosztować ma 44 euro, dzienny dostęp można będzie wykupić już za 3,6 euro. Jak można się domyślać, karta SIM od Cell Buddy nie będzie działała w telefonach z simlockiem. Cell Buddy działa na smartfonach z Androidem i iPhone'ach. Jak podkreślają twórcy systemu, nie wymaga on podpisywania żadnych umów, i operatorzy nie mogą go w żaden sposób zablokować.

Szanse na sukces ta technologia ma naprawdę spore: w roku 2012 podróżnicy na całym świecie wydać mieli na połączenia głosowe i transmisję danych 50 mld dolarów. Średni koszt krajowej łączności mobilnej wynieść miał w zeszłym roku 50 centów dziennie dla użytkownika, podczas gdy koszt tej łączności w roamingu sięgał 10 dolarów dziennie. Oznacza to dwudziestokrotnie wyższe koszty komunikacji za granicą, niż we własnym kraju.

Jeśli chcecie już teraz wypróbować Cell Buddy, możecie zapisać się do testów beta. Usługa ruszyć ma w 2014 roku.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama