CentOS 7 gotowy w miesiąc po wydaniu RHEL-a 7: sprawdź Linuksa ze wsparciem do 2024 roku

Strona główna Aktualności

O autorze

Niespełna miesiąc po premierze Red Hat Enterprise Linuksa 7, społeczność skupiona wokół projektu CentOS, w pełni otwartej, kompatybilnej z RHEL-em linuksowej dystrybucji, ogłosiła dostępność wersji 7 tego systemu. To niezwykłe osiągnięcie i niewątpliwie zasługa zacieśnienia współpracy między Red Hatem a deweloperami CentOS-a. Dla porównania, na CentOS-a 6 czekać trzeba było ponad osiem miesięcy od wydania RHEL-a 6.

Najważniejsze zmiany w tej popularnej dystrybucji są już znane wszystkim tym, którzy interesowali się pracami nad RHEL-em 7. Przypomnijmy więc tylko to co najważniejsze – jądrem systemu jest Linux 3.10, demonem inicjalizacji (i nie tylko inicjalizacji) systemd, domyślny system plików to xfs, platformą Javy jest OpenJDK-7, dystrybucja zapewnia pełne wsparcie dla konteneryzacji LXC, przynosi preinstalowane sterowniki 3D i narzędzia VMware. CentOS-a 7 można zainstalować na komputerach obsługujących UEFI Secure Boot. Z pełną listą zmian możecie zapoznać się na stronach Red Hata.

Różnice względem RHEL-a w wykorzystanych pakietach sprowadzają się do zmiany szaty graficznej i usunięcia odwołań do marek i znaków towarowych Red Hata. Dzięki temu system jest w pełni zgodny z polityką redystrybucji oprogramowania Red Hata, zachowując zarazem (przynajmniej w założeniach) pełną funkcjonalną kompatybilność z wzorcowym produktem.

Podobnie jak RHEL 7, CentOS 7 pozwalać ma też na bezpośrednią aktualizację systemu z wersji 6.x bez konieczności formatowania dysku. „Pozwalać”, gdyż służące do tego narzędzia będą udostępnione później, po zakończeniu wciąż trwających testów. Deweloperzy chwalą się na razie otwartością całego procesu prac nad systemem – jest on kompilowany z kodu hostowanego na repozytorium Git projektu, a efekt prac całego systemu budowania dostępny jest pod adresem http://buildlogs.centos.org. Docelowo poprzednie wersje CentOS-a, 6 i 5, miałyby zostać przebudowane za pomocą tego samego systemu.

Listę serwerów lustrzanych z obrazami ISO dla architektury x86_64 możecie znaleźć na stronach projektu. Dostępne są wersje Live z KDE i GNOME, lekki instalator sieciowy, oraz kompletny obraz ze wszystkimi pakietami, o wielkości 6,6 GB. W bliskiej przyszłości CentOS 7 powinien zawitać na chmury obliczeniowe i do dostawców wirtualnych serwerów prywatnych. Zainteresowanych instalacją systemu zapraszamy do zapoznania się z instruktażowym wideo:

© dobreprogramy
s