Ceny prądu pójdą mocno w górę, pamiętaj o tym przy kupowaniu komputera

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Współczesne komputery stały się znacznie bardziej energooszczędne niż w poprzedniej dekadzie, era monstrualnych Radeonów z TDP na poziomie niemal 400 watów minęła – i bardzo dobrze. Idą bowiem spore podwyżki cen energii elektrycznej. W ten sposób na odbiorców przerzucone zostają koszty polityki klimatycznej i inwestycje w elektrownie.

Zapraszamy do naszego przeglądu aplikacji, dzięki którym rachunki z elektrowni będą odczuwalnie niższe.

Ministerstwo Energii odpowiedziało dziś na interpelację poselską w sprawie cen energii. Koszty związane z niezbędną modernizacją całej polskiej energetyki, jak również przewidywany wzrost poziomu PKB spowodują wzrost nominalnych cen energii – tak hurtowych, jak detalicznych – możemy przeczytać w odpowiedzi. To jednak nie do końca prawda, gdyż głównym powodem jest wydrenowanie z pieniędzy spółek energetycznych przez poszukujący pieniędzy na swoje projekty rząd. Zmuszono je m.in. do wydania miliardów na ratowanie polskiego górnictwa, co przyczyniło się do tego, że nie mają dziś pieniędzy na modernizację i rozbudowę systemu energetycznego. A że modernizacja jest konieczna, to zapłacą za to końcowi użytkownicy.

Z przedstawionych przez Rzeczpospolitą danych wynika, że przeciętny rachunek za energię elektryczną dla typowego gospodarstwa domowego (pamiętajmy, że typowe gospodarstwo domowe nie ma raczej plazmowego telewizora czy komputera z dwoma kartami graficznymi spiętymi w SLI) wzrośnie o 50-75 zł rocznie. Gracze, czy też osoby posiadające koparki kryptowalut, zapłacą więcej. To jednak nie jest całość podwyżek, ponieważ od 1 lipca płacimy podwyższoną tzw. opłatę przejściową, związaną z kosztami likwidacji kontraktów długoterminowych elektrowni.

Nic więc, że mamy jedne z najwyższych cen energii w Europie – będą jeszcze wyższe. Konsumentom pozostanie inteligentnie oszczędzać. Jeśli jednak oszczędzać będą za bardzo, to skąd spółki energetyczne wezmą pieniądze na modernizację?

© dobreprogramy