Chadder, czyli jak John McAfee wyobraża sobie bezpieczną komunikację dla młodych ludzi

Strona główna Aktualności

O autorze

John McAfee, mimo swojego wieku, zdobytej na Intelu fortuny i upodobania do uroków życia (w szczególności młodych dziewcząt z Ameryki Środkowej), nie zamierza rezygnować z zajmowania się branżą bezpieczeństwa. W marcu tego roku pokazał pierwszy produkt swojej nowej firmy Future Tense Central – narzędzie do analizowania uprawnień aplikacji na Androida. Teraz reklamuje kolejną aplikację mobilną, tym razem służącą do bezpiecznej komunikacji.

Bezpiecznych komunikatorów na Androida jest już trochę, więc szanse na zdobycie rynku przez kolejnego pretendenta nie wyglądają zbyt różowo. Może właśnie dlatego zespół programistów działających pod nazwą Etransfr postawił na współpracę z firmą lubianego przez media Johna McAfee. Future Tense Central jest odpowiedzialne za marketing komunikatora, który otrzymał nazwę Chadder – i promowany jest jako proste narzędzie do komunikacji dla młodych ludzi, którzy tak samo jak dorośli chcą cieszyć się prywatnością (nawet jeśli dawno już oddali ją Facebookowi).

Od strony technicznej Chadder nie wyróżnia się jednak niczym specjalnym. Programiści z Etransfr twierdzą, że sami nie są w stanie odczytać informacji wymienianych przez komunikator, gdyż szyfrowanie i deszyfrowanie wiadomości (z wykorzystaniem kryptografii klucza publicznego) odbywa się tylko na urządzeniach końcowych. Aplikacja korzysta jednak z utrzymywanych na centralnym serwerze list użytkowników, więc zapewne zainteresowani napastnicy mogą się przynajmniej dowiedzieć, kto z kim przez Chaddera rozmawiał.

Pierwsze reakcje użytkowników są póki co wstrzemięźliwe. Aplikacja wygląda nieco obskurnie, i na pewno nie przytłacza liczbą oferowanych funkcjonalności. Niektórzy w komentarzach kwestionują wręcz przyjęty model bezpieczeństwa. Autorzy tłumaczą, że to dopiero wersja beta, nie wiadomo jednak, czemu w tej publicznie udostępnionej becie nie znaleźliśmy funkcji ustawiania czasu wyświetlania wiadomości (z towarzyszącym jej zabezpieczeniem przed robieniem zrzutów ekranu) – która według założycielki Etransfr, Lexi Sprague powinna być w Chadderze dostępna.

Ciekawostką może być nietypowy zestaw platform, na których Chadder debiutuje. Nie ma na razie wersji na iOS-a, komunikator pojawił się w wersjach na Androida i Windows Phone.

© dobreprogramy

Komentarze