Chcą okupu za nieskasowanie iPhone'ów: jest się czego obawiać?

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Czy w zabezpieczeniach chmury iCloud tkwi poważna luka, którą można wykorzystać do przejęcia kont i usunięcia z nich danych? Coś takiego twierdzi grupa hakerów, przedstawiających się jako „Turkish Crime Family”. Stawiają oni Apple finansowe żądania za odstąpienie od aktów cyberwandalizmu, jakich mogliby rzekomo dokonać. W sprawie tej coś się nie klei, ale na wszelki wypadek warto zrobić sobie samodzielnie kopię danych przechowywanych na urządzeniu z iOS-em.

Żądania nie są jakoś wygórowane. 75 tys. dolarów w bitcoinach lub coraz popularniejszej kryptowalucie Ethereum, albo też 100 tys. dolarów w kartach upominkowych do wydania na iTunes. Hakerzy grożą, że jeśli Apple nie zapłaci, to do 7 kwietnia zresetują sporą liczbę kont iCloud, a także zdalnie wymażą urządzenia ofiar. Jeśli faktycznie Apple padło ofiarą ataku, to jest się czego obawiać, przejętych miało bowiem zostać ponad 300 mln kont.

W celu potwierdzenia swojego osiągnięcia, hakerzy udostępnili serwisowi Motherboard zrzuty ekranu mające przedstawiać e-maile wymienione z pracownikami zespołu ds. bezpieczeństwa firmy Apple. Hakerzy chwalą się tam, że przejęli wybrane konta na iCloud i mogą przeglądać kopie zapasowe zdjęć, a nawet zdalnie wymazać pamięć urządzenia.

Ponadto hakerzy udostępnili filmik na YouTube, mający przedstawiać możliwość logowania się na skradzione konta. Pracownik Apple w e-mailach miał prosić o usunięcie tego filmiku. Potem dodał, że rozmowa z hakerem zostanie przekazana odpowiednim organom. Jednak nikt nie widział oryginalnych e-maili, a wyłącznie screeny rozmów, które mogły być przecież podrobione.

Jednakże sami hakerzy podają sprzeczne informacje, jeden z nich twierdził, że ma dostęp do prawie dwukrotnie większej liczby kont. Co więcej, nie przedstawili informacji, które można by zweryfikować o żadnym skradzionym koncie. Obecnie za potwierdzenie mają służyć wyłącznie zrzuty ekranu wymienionych e-maili i udostępniony filmik. Co również wydaje się przemawiać jedynie za próbą wyłudzenia pieniędzy lub po prostu zrobienia szumu, to niskie kwoty żądane przez hakerów od Apple.

Jeśli chcecie przenieść dane z iPhone'a czy iPada na swój komputer, polecamy darmową aplikację Syncios Manager.

© dobreprogramy