Chcą uruchomić LibreOffice w przeglądarce z wykorzystaniem kompilatora od Mozilli

Strona główna Aktualności

O autorze

Prace nad przeglądarkową wersją LibreOffice nie zaczęły się wczoraj, takie zamierzenia deweloperzy tego pakietu biurowego mieli już na samym początku. Opracowywane przez firmę Collabora LibreOffice Online wykorzystuje specjalny backend bibliotek GTK3, pozwalający na rysowanie interfejsu użytkownika w HTML5 i komunikację z backendem serwerowym przez mechanizm WebSockets. Teraz jednak inna grupa deweloperów rozpoczęła prace nad przeniesieniem LibreOffice w całości do przeglądarki, za pomocą rozwiązań promowanych przez Mozillę.

Nowa odmiana LibreOffice jest modyfikowana tak, aby można było skompilować ją za pomocą skrośnego kompilatora Emscripten, generującego na wyjściu wysoce wydajny kod w JavaScripcie. Jak do tej pory udało się skonfigurować cały system budowania oprogramowania i uruchomić konfigurację programu. Do finalizacji prac jednak jeszcze dużo zostało, deweloperzy proszą więc o pomoc.

Jeśli inicjatywa ta się powiedzie, LibreOffice będzie jednym z najbardziej złożonych narzędzi software'owych, przeniesionych na Emscripten. Do tej pory zrobiono to z takim oprogramowaniem jak silnik gier Unreal Engine 3, edytor geometrii MeshLab a nawet emulator DOSBox.

© dobreprogramy