reklama

Chcesz dźwięk z Radeona po DVI-HDMI? Wybieraj: firmowy adapter albo otwarty sterownik

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Najwyraźniej moda na wciskanie zbędnej (z perspektywy użytkowników) elektroniki do drobiazgów takich jak kable czy adaptery nie ogranicza się już tylko do Cupertino – ktoś musiał zawlec ją do Sunnyvale. Polski programista pracujący nad opensource'owymi sterownikami do procesorów graficznych Radeon odkrył, że AMD ucieka się do mało eleganckich posunięć, dla których trudno znaleźć jakiekolwiek techniczne uzasadnienie.

Do wielu kart graficznych dołączane są dzisiaj adaptery DVI-HDMI, pozwalające na podłączenie monitora ze złączem HDMI do wyjścia DVI karty graficznej. Przez takie wyjście generowany jest też sygnał audio, dzięki czemu mając monitor z wbudowanymi głośnikami (czy po prostu podłączając komputer do telewizora) można ograniczyć liczbę kabelków. Póki użytkownik korzysta z adaptera, który znalazł się w pudełku z kartą graficzną, wszystko jest dobrze – wystarczy jednak, że sięgnie po adapter wyprodukowany przez niezależnego producenta (wiele tanich kart takich adapterów w zestawie nie ma), a o dźwięku może zapomnieć.

Rafał Miłecki, jeden z deweloperów pracujących nad obsługą HDMI w otwartych sterownikach dla Radeonów, zastanawiał się, dlaczego nie może uzyskać dźwięku przez HDMI via tani chiński adapter, ze swojej karty HD 4850, pracującej pod kontrolą linuksowego sterownika Catalyst. Przeszukując Sieć, natknął się na zgłoszenia podobnych problemów – co ciekawe nie tylko od użytkowników Linuksa, ale też od osób pracujących na Windows. Na forum serwisu Phoronix trafił na niewiarygodną informację: AMD sprzedawać otóż miało własnościowe adaptery, które zamknięte sterowniki mogły wykryć i na tej podstawie włączać lub nie dźwięk przez HDMI.

Miłecki pisze, że trudno było mu w to uwierzyć – w końcu jednak trafił na dyskusję na AVSforum, z której wynikają dość zaskakujące rzeczy: adapter od AMD zawiera niewielki czip, prawdopodobnie pamięć EPROM, podłączony do szyny I2C, po której monitory przekazują kartom graficznym informacje EDID. Gdy „zaczipowany” adapter zostaje podłączony do wyjścia DVI, karta ATI testuje go pod kątem obecności czipu i jeśli uzna, że to oryginalny adapter AMD, wtedy dopiero włącza HDMI Audio.

Zabezpieczenie nie jest raczej związane z „obawą przed uszkodzeniami”, wywołanymi niecertyfikowanym sprzętem. Wielu użytkowników donosi bowiem, że niektóre Radeony (np. HD 3200) pozwalają na podłączenie dźwięku przez dowolny adapter HDMI. Co więcej, okazuje się że zabezpieczenie jest czysto software'owe. Miłecki testując te same konfiguracje sprzętowe pod otwartym sterownikiem radeon bez problemu uzyskał dźwięk po HDMI.

Rewelacje te potwierdził Christian König, człowiek któremu zawdzięczamy wsparcie dla HDMI w opensource'owych sterownikach dla Radeonów, i który został ostatecznie zatrudniony przez AMD. Przyznał on, że już pięć lat temu odkrył siłowymi metodami, że 'magiczne' adaptery DVI-HDMI, dołączane do kart z RV635 zawierały dodatkowy czip EPROM.

Firma z Sunnyvale nie przedstawiła oficjalnego wyjaśnienia tej sprawy. Niektórzy podejrzewają, że czip mógłby mieć coś wspólnego z wymogami ochrony treści HDCP, ale wydaje się to mało prawdopodobne, gdyż zabezpieczenia HDCP raczej nie są wprowadzane tylko u pojedynczych producentów dla konkretnych produktów. Użytkownikom Windows, którzy chcieliby więc wykorzystać dźwięk po HDMI ze swoich kart (np. do uruchomienia komputerka HTPC z odtwarzaczem XBMC) pozostaje więc zainstalować Linuksa, zaś użytkownikom Linuksa korzystającym z własnościowych Catalystów, wyrzucić je i zainstalować otwarty sterownik (który, co trzeba przyznać, sprawdza się coraz lepiej, własnościowemu ustępując już tylko w wydajności 3D i zarządzaniu energią).

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama