Chcesz hakować odkurzacz? Oto Roomba, o jakiej marzyłeś

Chcesz hakować odkurzacz? Oto Roomba, o jakiej marzyłeś

Chcesz hakować odkurzacz? Oto Roomba, o jakiej marzyłeś
11.12.2014 16:08, aktualizacja: 11.12.2014 17:28

Chcesz samodzielnie programować gotowego robota? A może chcesz dodać do niego własne elementy? Jeśli tak, powinieneś zainteresować się modelem Create 2, czyli otwartym wariantem Roomby 600. Trzeba jednak liczyć się z tym, że Create 2… nie sprząta.

Pomysł na zrobienie z Roomby robota, którego można samodzielnie modyfikować i programować, pojawił się w firmie iRobot w 2007 roku. Wtedy na rynek trafiła pierwsza wersja Create – programowalna, samojezdna podstawa we wzmocnionej obudowie, bazujący na Roombie 400. Urządzenie kosztowało 129 dolarów i wciąż jest używane w celach edukacyjnych i badawczych, ale zdążyło się już zestarzeć… a roboty starzeją się bardzo szybko.

iRobot Create 2: An Updated, Hackable Roomba

Firma iRobot ponownie dołożyła cegiełkę do nauczania robotyki i zaprezentowała Create 2 – platformę bazującą na Roombie 600, którą od razu po wyjęciu z pudełka można oprogramować po swojemu, modyfikując zachowanie, ruchy, wydawane dźwięki i dodając własne komponenty elektroniczne – nawet bardziej zaawansowane, na bazie Raspberry Pi bądź Arduino.

W zestawie znajdą się także przykładowe programy i projekty o różnym poziomie trudności, dzięki którym można zdobywać kolejne umiejętności w dziedzinie programowania robota. Z Roomby można zrobić na przykład DJ-a lub maszynę prezentującą wzory dzięki diodom. W zestawie znajdują się także pliki z modelami 3D do wydrukowania, dzięki którym można budować nowe elementy do Create 2 i projektować własne części.

Nie zabrakło szablonów do wiercenia, dzięki którym można bezpiecznie montować dodatkowe elementy. Ruchoma podstawa może udźwignąć kilka kilogramów i w przeciwieństwie do odkurzacza, na którym jest wzorowana, ma całkowicie płaską pokrywę – można więc spokojnie zbudować spore dodatki, umocować je na platformie i podłączyć przez znajdujący się na górze port szeregowy. Jeśli ktoś szuka trwałej bazy pod większy, bardziej zaawansowany projekt, z pewnością powinien przyjrzeć się modelowi Create 2. Sporą zaletą Create 2 dla większych projektów jest też powtarzalność platformy.

Sekretem niskiej ceny Create 2 jest fakt, że kolejne sztuki powstają na bazie używanych robotów Roomba 600, z których usuwa się sprzątające komponenty. Na plus należy zaliczyć to, że maszyna powstaje na bazie sprawdzonych komponentów, które są używane w wielu domach przez lata. W przeciwieństwie do pierwszego Create, nowy robot zyskał atesty elektroniki, dzięki którym może być sprzedawany także poza Stanami Zjednoczonymi… niestety tylko do Kanady.

Create 2 kosztuje 199 dolarów. Robota można już zamówić na stronie producenta. Firma iRobot otwarcie przyznaje, że nie jest to źródło jej dochodu – Create 2 ma pomóc w nauczaniu i rozwijaniu umiejętności związanych z robotyką.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)