reklama

Chcesz zostać z Windows XP? Przyjdzie ci za to słono zapłacić

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Gdy z początkiem kwietnia tego roku rozpoczęło się finalne odliczanie do zakończenia cyklu życia systemu Windows XP, sytuacja rynkowa nie wyglądała tak, jakby Microsoft sobie tego życzył. Na przykład w Wielkiej Brytanii jedynie 25% firm ukończyło już migrację na Windows 7, zaś samą taką migracją zainteresowała się zaledwie co druga firma. Nie pomogła w tym oczywiście fama wokół systemu, do którego użytkownicy migrować powinni: w oczach typowego menedżera IT, o ile Windows 7 było czymś oczywistym i zrozumiałym, to już Windows 8 pachniało tylko kłopotami – kto zapłaci za szkolenia dla pracowników, gubiących się w nieprzypominającym niczego znanego interfejsie?

Teraz menedżerowie IT będą musieli jednak zadać sobie inne pytanie: kto zapłaci za trwanie przy Windows XP? Na zamówienie Microsoftu firma IDC przeprowadziła analizę kosztów związanych z utrzymaniem w firmach przestarzałego systemu, który jak przyznaje samo Redmond, wciąż kontroluje co drugi komputer w przedsiębiorstwach na całym świecie. Interpretować uzyskane wyniki można na różne sposoby, ale same liczby wyraźnie pokazują, że anachronizm będzie kosztował, i to niemało.

Koszt utrzymania jednego stanowiska roboczego z Windows XP wynieść ma w ciągu roku 300 dolarów – a później, gdy wsparcie dla XP zostanie całkowicie zakończone, wzrosnąć może dwukrotnie, dla tych, którzy chcieliby wykupić płatne usługi pomocy technicznej. Tymczasem koszt aktualizacji systemów do Windows 8 wynieść ma jednorazowo 95 dolarów (zakładając, że w grę nie wchodzą zbiorowe licencje, a okres amortyzacji wynosi trzy lata). Amrish Goyal, dyrektor Microsoftu z Windows Business Group twierdzi więc, że migracja przyniesie szybki zwrot z inwestycji i w dłuższym okresie pozwoli sporo zaoszczędzić.

Oczywiście sam Microsoft nie chce do migracji namawiać wyłącznie ze względów na oszczędności – nowe wersje Windows mają użytkownikom zapewnić lepsze doświadczenia, wygodniejsze zarządzanie urządzeniami klienckimi, większe bezpieczeństwo i ochronę danych oraz wyższą mobilność.

Argumenty te na pewno przyjąć będzie można łatwiej, gdy na rynku pojawi się Windows 8.1: zapowiadane w ramach fali aktualizacji Blue zmiany mają przecież uczynić Modern UI bardziej znośnym dla biznesowego użytkownika, przyzwyczajonego do klasycznego desktopu, myszki i klawiatury. Jednak kolejna możliwość może ponownie utrudnić firmom podjęcie decyzji: czy czekać do wydania Windows 8.1, czy też nie czekać, i brać się za wdrażanie tego, co można dostać już teraz na rynku – coraz trudniej dostępnego Windows 7, czy budzącego niepewność Windows 8. W tej trudnej sytuacji można być więc pewnym, że kwiecień 2014 roku powita całkiem jeszcze sporo komputerów z Windows XP.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama