Chcesz zrobić panoramę? Nowy ICE połączy zdjęcia i uzupełni brakujące fragmenty

Chcesz zrobić panoramę? Nowy ICE połączy zdjęcia i uzupełni brakujące fragmenty

Chcesz zrobić panoramę? Nowy ICE połączy zdjęcia i uzupełni brakujące fragmenty
06.02.2015 14:20, aktualizacja: 06.02.2015 15:22

ICE, czyli Image Composite Editor, to prosty i szybki program pozwalający połączyć kilka obrazów w panoramę. Microsoft Research udostępnił dziś wersję 2.0 narzędzia, która nie tylko połączy serię zdjęć w jeden duży obraz, ale także stworzy panoramę na podstawie filmu i uzupełni brakujące fragmenty. Zastosowanie znalazły tu algorytmy podobne do tych, z jakich korzysta narzędzie Wypełnij z uwzględnieniem zawartości w Photoshopie.

Program pozwala połączyć w panoramę kilka zdjęć lub, co jest zupełną nowością, zbudować ciągły obraz z ujęcia filmowego. Daje to szczególnie ciekawe efekty jeśli na filmie śledzony jest konkretny obiekt, co pokazuje poniższa prezentacja:

ICE 2.0 Promo

Tworzenie panoramy wymaga przejścia czterech kroków: import źródłowego materiału, „zszywanie”, kadrowanie i eksport. W pierwszym kroku, jak nazwa wskazuje, do programu należy załadować wszystkie zdjęcia lub film.

Zanim przejdziemy do drugiego kroku, należy wybrać parametry panoramy. Możemy tu zdać się na automat i pozwolić mu samodzielnie wykryć układ obrazów i ruch kamery lub poukładać je ręcznie. Po zszyciu, czyli automatycznym połączeniu kilku zdjęć bądź ujęć filmowych w jeden duży obraz, możemy wybrać projekcję oraz dostosować układ, by horyzont był poziomy i perspektywa prawidłowa… albo i nie – wszystko zależy od fantazji twórcy.

Obraz

Kolejnym krokiem jest wybór interesującego kadru z panoramy. Na tym etapie możemy też skorzystać z automatycznego uzupełniania, jeśli po dopasowaniu projekcji okaże się, że obraz nie pokrywa pełnego obszaru docelowego. Automat dobrze poradzi sobie z małymi obszarami i z jednolitym tłem (czyste niebo, trawnik). Bardziej zaawansowane operacje, jak powiększenie drzewa, mogą dać zaskakujące efekty. Operację można w każdej chwili cofnąć, jeśli okaże się, że program jednak nie radzi sobie z dorobieniem brakującej powierzchni. Zazwyczaj jednak jakość jest zadowalająca i nawet doświadczone oko nie znajdzie na obrazie niczego podejrzanego.

Obraz

Na koniec wystarczy gotową panoramę wyeksportować w wybranym formacie i rozmiarze. Jako że zszywamy kilka sporych obrazów, panoramy często są za duże do większości zastosowań. W tym miejscu można od razu wysłać panoramę na Photosynth lub stworzyć interaktywny obraz (na przykład z wykorzystaniem Silverlighta), który możemy do woli powiększać i który nadaje się do publikacji na stronie.

ICE łączy prostotę z bogatymi możliwościami. Z powodzeniem mogą go używać amatorzy, którym wystarczy tryb automatyczny, jak i profesjonaliści, czujący się pewnie dobierając parametry panoramy ręcznie. Program działa szybko i bezproblemowo, a wersja 2.0 zniosła wszystkie limity dotyczące rozmiaru przetwarzanych obrazów. Najlepsze jest jednak to, że ICE dostępny jest całkowicie za darmo. Pobrać go możecie z naszej bazy oprogramowania.

Do działania wymaga bibliotek C++, które można pobrać ze strony Microsoftu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)