Cherokee - domowy (?) serwer www

Strona główna Aktualności

O autorze

Coraz większa konkurencja na rynku małych i szybkich serwerów www. Ukazała się nowa wersja serwera Cherokee 0.10.1.

Cherokee został udostępniony na wolnej licencji GPL. Pakiety binarne serwera są dostępne zarówno dla wersji Windows, jak i dla systemów Linux. Jak na mały serwer, Cherokee wyróżnia mnogość opcji, które można w nim skonfigurować. W obecnej wersji Cherokee oferuję obsługę interfejsów FastCGI, SCGI oraz CGI (dzięki czemu serwer potrafi obsługiwać strony, które zostały napisane np. PHP czy Pythonie), możliwość szyfrowania połączeń poprzez SSL i TLS, kompresję GZip, obsługę serwerów wirtualnych czy autoryzację.

Serwer nie wymaga ingerencji w plik konfiguracyjny. Nad całą konfiguracją serwera można zapanować poprzez przejrzysty graficzny interfejs www cherokee-admin. Niewielki rozmiar aplikacji przekłada się na oszczędność zasobów komputera. Proces serwera w trakcie użytkowania zajmował ok. 1 MB w pamięci RAM. Cherokee mimo swoich plusów nadaje się raczej jako testowy serwer postawiony gdzieś w domu, jako proste środowisko do testowania aplikacji webowych, niż jako główny serwer dla większych stron.

Cherokee można ściągnąć ze strony producenta. Istnieje również polska strona, na której dostępna jest spolszczona dokumentacja. Warto na marginesie wspomnieć, że jej autorem jest jeden z czytelników vortalu - Jedrzej_Nowak.

© dobreprogramy

Komentarze