China import: przechwytujemy obraz z konsol za pomocą HDMI capture card

Strona główna Wideo Lab

O autorze

Tym razem w ramach naszej serii China import zamówiliśmy kartę do przechwytywania z urządzeń wyposażonych w wyjście HDMI. Głównymi zainteresowanymi taką kartą będą z pewnością ci z Was, którzy myślą o stworzeniu kanału poświęconego grom na YouTube czy w innym serwisie wideo.

Karta do przechwytywania robi dokładnie to na co wskazuje jej nazwa. Wystarczy podpiąć do niej konsolę za pomocą kabla HDMI i komputer przemieni się w telewizor, z możliwością nagrywania rozgrywki z konsoli.

Potrzebne będzie oczywiście oprogramowanie. W zestawie znajduje się odpowiednia aplikacja, ale my proponujemy skorzystanie ze znacznie lepszego Open Broadcaster Software.

Omawiany produkt (w momencie kupna, a nawet po rozpakowaniu, znany nam pod nazwą "no name") przedstawia się w systemie Windows jako Trident 7160 HD Capture Card. Jest to często spotykane w urządzeniach do przechwytywania z niższej półki. W chińskich sklepach internetowych znajdziecie sprzęt taki po prostu pod hasłem "HDMI capture card".

Karta bez problemu nagrywa obraz w rozdzielczości HD, w odróżnieniu od łatwo dostępnych i tanich grabberów wideo na USB (np. EasyCAP), które rejestrują obraz jedynie w rozdzielczościach SD. Co najważniejsze, radzi sobie z zabezpieczeniami HDCP, więc podłączymy do niej bez problemu PlayStation 3.

Warto mieć na uwadze, że te tańsze karty (a ta, którą opisujemy jest najtańszą jaką udało nam się znaleźć, kosztowała 64 USD z przesyłką) świetnie radzą sobie z rozdzielczością do 1080i. Dla graczy konsolowych nie będzie to problemem, bo i tak większość gier na PS3 i Xboksa 360 działa w 720p.

Co prawda karta obsługuje rozdzielczość 1080p, ale tylko przy 24Hz, a to oznacza, że rozgrywki w 1080p z konsol nie przechwycimy. Obsługa 1080p@24Hz jest w tym przypadku zarezerwowana dla tylko dla odtwarzaczy Blu-ray.

W zasadzie to nie jest to problem, gdyż konsolowe gry w 1080p to raczej rzadki przypadek, a nowe konsole (zarówno PS4 jak i XboxOne) same pozwalają na zapisywanie rozgrywki, co prawda w 720p i ze stosunkowo niskim bitrate, ale dla youtubera jest to akceptowalna jakość. Jeśli zatem posiadasz konsole starszej generacji i omawianą przez nas kartę, wciąż możesz śmiało ruszać na podbój YouTube.

Nie można również pominąć innych istotnych cechy omawianej karty. Oprócz konsol przechwytuje ona obraz z kamer wyposażonych w wyjście HDMI oraz z urządzeń typu settop box.

Najważniejsze parametry:

  • Wspierane systemy operacyjne: XP/Vista/7
  • Wspiera rozdzielczości SD i HD: 480i/p, 576i/p, 720p, 1080i, 1080p (24hz)
  • Dual-channel audio (16bit, 48khz)
  • Przechwytuje obraz z kamer o rozdzielczości do 1920x1080 (25-60fps)
  • Slot: PCIe

© dobreprogramy