Chińczycy nie chcą Allegro – i chyba też nie chcą konkurować z Allegro

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Wydając świetną drugą część Pana Twardowskiego w reżyserii Tomasza Bagińskiego, Allegro pokazało, że w firmie bez względu na niepewność co do przyszłego właściciela, życie toczy się normalnie. Pewne kwestie stają się jednak coraz bardziej jasne. Wiemy już, że Chińczycy nie są Allegro zainteresowani, a cena nie będzie raczej tak wysoka, jak tego chciał początkowo Naspers, obecny właściciel serwisu.

Reuters informuje, że obecnie na liście chętnych do kupna Allegro znajdują się same konsorcja funduszy inwestycyjnych: Apas Partners i CPP Investment Board, Cinven i Permira, Advent i Hellman & Friedman a także CVC Capital Partners i General Atlantic. Proponowane przez nich ceny wynoszą około 2,2 mld dolarów.

Mimo niższej wyceny jest to dobra wiadomość dla Allegro, zapewniająca serwisowi niezależność biznesową i możliwość dalszej ekspansji na obiecujących rynkach, szczególnie wschodnich. A działania te będą konieczne, tym bardziej, że już w przyszłym roku Allegro może być na naszym podwórku zmuszone do rywalizacji z wielkim chińskim konkurentem, grupą Alibaba.

Z informacji dostarczonych przez Komputer Świat, które miały być przekazane dziennikarzowi tego serwisu na targach IFA 2016 przez panią Li Zhang, wynikać by miało, że już w 2017 roku Alibaba miałaby otworzyć polską wersję swojego sklepu Aliexpress, co w praktyce oznaczałoby wprowadzenie płatności w złotówkach.

Niestety nie udało się nam potwierdzić tych informacji z żadnego niezależnego źródła, poza polskimi, powołującymi się na Komputer Świat. Co więcej dział PR Alibaby za bardzo nic o tym nie wie – owszem, potwierdzili że Li Zhang pracuje w ich firmie, tyle że jest mężczyzną, dyrektorem technicznym zorientowanego na chiński rynek serwisu taobao, i jako dyrektor techniczny w kwestiach strategii biznesowej Alibaba Group na pewno by się nie wypowiadał.

Kwestię ewentualnej konkurencji dla Allegro uznajmy więc za wciąż otwartą.

© dobreprogramy

Komentarze