reklama

Chińscy piraci i WGA

Strona główna Aktualności

O autorze

Niedawno pisaliśmy o zakrojonej na szeroką skalę akcji FBI i chińskiej policji przeciwko piratom. Warto zwrócić uwagę na dwa ciekawe aspekty tej sprawy.

Jednym z nich jest fakt, że piraci opanowali podrabianie hologramów znajdujących się na płytkach z Vistą. Nie ograniczają się już tylko do pudełek i nadruków. Podrobione płytki są więc dla kupującego nie do odróżnienia od oryginałów.

Drugi aspekt wiąże się z pierwszym i dotyczy WGA. Osoby świadomie instalujące pirackie kopie Windows XP mogą być lekko zdziwione gdy dodatek powiadamiający o nielegalności wyświetla komunikat, iż padły one ofiarą piractwa. Takie właśnie sformułowanie, zamiast oskarżenia wprost, nie jest tylko wynikiem pracy działu prawnego czy PR tylko ogólnego założenia, że celem jest nie karanie ale uświadamianie i dawanie możliwości zalegalizowania swojej kopii systemu. Akcja w Chinach powiodła się m.in. dlatego, że ponad 1000 osób w 12 krajach zgłosiło się do Microsoftu ze swoimi pirackimi nośnikami, które zakupiły wierząc, że są oryginalne. Śledząc pochodzenie tych płytek udało się namierzyć piratów w Państwie Środka. Przy okazji okazuje się, że często krytykowany mechanizm WGA ma też swoje pozytywne strony.

Przypominamy, że okazując piracki nośnik i dowód jego zakupu można otrzymać nośnik oryginalny. Możliwość ta istnieje już od 2003 roku ale wciąż mało użytkowników o niej wie.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama