Chińscy więźniowie polityczni skarżą Cisco za „Złotą Tarczę”

Chińscy więźniowie polityczni skarżą Cisco za „Złotą Tarczę”

16.08.2011 15:04

Cisco, jedna z największych firm technologicznych na świecie, została oskarżona przez chińskich więźniów politycznych przed Sądem Dystryktowym w Maryland za dostarczanie technologii umożliwiającej Komunistycznej Partii Chin monitorowanie, cenzurowanie i uciskanie obywateli.

Jak informuje The Sydney Morning Herald pozew został wniesiony w imieniu 13 politycznych więźniów przez firmę Ward & Ward i oskarża Cisco o pomoc i nakłanianie do zamykania obywateli w więzieniach oraz ich torturowania. Jednym z oskarżających jest Liu Xiaobo, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2010 roku (ufundowanej przez Cisco!). Prawnicy porównują działania CISCO do aktywności firmy IBM w Niemczech pod rządami Nazistów.

Oczywiście firma Cisco odrzuca wszelkie zarzuty, ale faktem jest, że firma Cisco przez lata pomagała KPCh zdusić wolność słowa w Internecie. Efektem współpracy jest projekt „Złota Tarcza”, czyli system śledzenia i cenzurowania ruchu internetowego z i do Chin, oraz szkolenie chińskich techników w śledzeniu obywateli. Dzięki Cisco KPCh ma teraz możliwość blokowania „szkodliwych” stron. O „Złotej Tarczy” usłyszeliśmy pierwszy raz w 2008 roku, kiedy do Internetu przeciekła wewnętrzna prezentacja z firmy Cisco. Założeniem projektu jest walka z przestępczością Internetową, gwarancja bezpieczeństwa i usług sieci publicznej i walka ze złą religią Falun Dafa. W dokumencie znajdowały się również opisy systemu łączącego policję i więzienia, który miał wspomóc śledzenie więźniów.

Sprawa przeciwko Cisco przywodzi na myśl proces przeciwko Yahoo! wytoczony przez obrońców praw człowieka. Yahoo! udostępnił rządowi Chin dane użytkowników, co zaowocowało falą aresztowań. Do więzienia trafiali głównie dziennikarze i publicyści, którzy byli po zatrzymaniu głodzeni i bici. Proces został zakończony ugodą.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)