r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Chińscy więźniowie polityczni skarżą Cisco za „Złotą Tarczę”

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Cisco, jedna z największych firm technologicznych na świecie, została oskarżona przez chińskich więźniów politycznych przed Sądem Dystryktowym w Maryland za dostarczanie technologii umożliwiającej Komunistycznej Partii Chin monitorowanie, cenzurowanie i uciskanie obywateli.

Jak informuje The Sydney Morning Herald pozew został wniesiony w imieniu 13 politycznych więźniów przez firmę Ward & Ward i oskarża Cisco o pomoc i nakłanianie do zamykania obywateli w więzieniach oraz ich torturowania. Jednym z oskarżających jest Liu Xiaobo, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2010 roku (ufundowanej przez Cisco!). Prawnicy porównują działania CISCO do aktywności firmy IBM w Niemczech pod rządami Nazistów.

Oczywiście firma Cisco odrzuca wszelkie zarzuty, ale faktem jest, że firma Cisco przez lata pomagała KPCh zdusić wolność słowa w Internecie. Efektem współpracy jest projekt „Złota Tarcza”, czyli system śledzenia i cenzurowania ruchu internetowego z i do Chin, oraz szkolenie chińskich techników w śledzeniu obywateli. Dzięki Cisco KPCh ma teraz możliwość blokowania „szkodliwych” stron. O „Złotej Tarczy” usłyszeliśmy pierwszy raz w 2008 roku, kiedy do Internetu przeciekła wewnętrzna prezentacja z firmy Cisco. Założeniem projektu jest walka z przestępczością Internetową, gwarancja bezpieczeństwa i usług sieci publicznej i walka ze złą religią Falun Dafa. W dokumencie znajdowały się również opisy systemu łączącego policję i więzienia, który miał wspomóc śledzenie więźniów.

r   e   k   l   a   m   a

Sprawa przeciwko Cisco przywodzi na myśl proces przeciwko Yahoo! wytoczony przez obrońców praw człowieka. Yahoo! udostępnił rządowi Chin dane użytkowników, co zaowocowało falą aresztowań. Do więzienia trafiali głównie dziennikarze i publicyści, którzy byli po zatrzymaniu głodzeni i bici. Proces został zakończony ugodą.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.