Chiński procesor MIPS w chińskim laptopie. Nowy Loongson sprzętowo emuluje x86 i ARM

Strona główna Aktualności

O autorze

Wielkie zainteresowanie wywołała plotka o pracach znanej dotąd głównie ze smartfonów chińskiej firmy Xiaomi nad nowym, tanim i wydajnym laptopem, który miałby konkurować jakością z MacBookiem Air. O samym sprzęcie wiadomo bardzo mało prócz tego, że nie będzie na nim Windows, laptop ma działać pod kontrolą Linuksa. Plotka głosi zaś, że w środku nie będzie procesora x86. Rezygnacja z najpopularniejszej na desktopach architektury mikroprocesorowej wydaje się szaleństwem – chyba że Chińczycy mają jakiegoś asa w rękawie. I najwyraźniej takiego asa mogą mieć. W Pekinie zaprezentowano właśnie architekturę mikroprocesorową MIPS64 GS464E i dwa czipy Loongson, które z niej korzystają. Co najbardziej interesujące, można na nich uruchomić kod dla x86.

Jeśli przedstawione przez Chińczyków dane się potwierdzą, debiut nowych czipów Loongsona będzie wstrząsem dla całego rynku mikroprocesorów. Loongson (a właściwie Lóngxin, smoczy rdzeń) to rodzina procesorów powstających od 2002 roku w kooperacji między prywatnymi firmami BLX IC Design Corporation, Instytutem Technik Obliczeniowych w Pekinie i Chińską Akademią Nauk. Wykorzystują one autorską odmianę architektury MIPS i doczekały się już trzech generacji, z których ostatnia, Loongson 3, nadawała się już do zastosowań desktopowych. Pokazany w 2013 roku Longsoon 3B wykonany był w procesie 28 nm, miał osiem rdzeniu CPU i mógł się pochwalić świetną wydajnością na wat – układ z TDP 40 W osiągał moc 192 GFLOPS.

Na bazie tego procesora powstał mini-PC, wykorzystujący czipset AMD 780E, obsługujący do 16 GB RAM, kompatybilny z Radeonem HD6770 i działający pod kontrolą zoptymalizowanej Fedory 13, na którą przeniesiono wiele oprogramowania, w tym własnościowy WPS Office. Sęk w tym, że linuksowy WPS Office jest oficjalnie dostępny tylko na 32-bitową architekturę x86, więc o co chodzi? Otóż w trzeciej generacji Loongsonów zadebiutowała sprzętowa emulacja Intela x86, wraz z około 200 nowymi instrukcjami, które pozwalają ograniczyć narzut wykonywania instrukcji x86 w potoku MIPS. Ulepszona wersja hiperwizora QEMU pozwoliła osiągnąć wydajność na poziomie 70% porównywalnego procesora Intela przy uruchamianiu skompilowanych do kodu x86 aplikacji.

Czwarta generacja Loongsonów, architektura GS464E to przełom w kwestii wydajności. Chiński producent zaprezentował dwa mikroprocesory – Loongson-3A2000 oraz 3B2000. Pierwszy z nich, czterordzeniowy, ma być przeznaczony dla komputerów osobistych i laptopów, urządzeń wbudowanych i wydajnych routerów, drugi wykorzystany ma być w ośmio- i szesnastordzeniowych systemach serwerowych. Niebawem zademonstrowany ma być też Loongson-3B1500, mający być jednostką o najlepszym wskaźniku wydajności do zużycia energii – 192 GFLOPS za jedyne 30 W. Rok 2016 przynieść ma zaś czipy 3A3000 i 3B3000, o wyższym taktowaniu (bliskim 2 GHz), a co za tym idzie jeszcze większej wydajności.

Od środka procesory wyglądają ciekawie. Eksperci od MIPS z Imagination Technologies wyjaśniają, że mamy do czynienia z czterowątkowymi superskalarnymi układami wykorzystującymi dziewięcioetapową superpotokową architekturę z jednostkami wykonawczymi działającymi w kolejności (in-order). To o tyle dziwne, że superskalarność i superpotokowość to dwa przeciwstawne do siebie podejścia w architekturze procesorów. Do tego dostajemy dwie jednostki zmiennoprzecinkowe, jednostkę zarządzania pamięcią i ocenioną jako innowacyjna magistralę interconnect.

Nowa architektura jest rozszerzeniem standardowego MIPS64 i zawiera ponad 1400 instrukcji, wśród których znajduje się m.in. zbiór instrukcji MIPS64 v3 dla standardowych obliczeń, ulepszona wersja instrukcji LoongBT do sprzętowej emulacji kodu nie tylko x86, ale także ARM, instrukcje LoongVM dla maszyn wirtualnych oraz LoongSIMD dla 128- i 256-bitowych operacji arytmetycznych. Wszystko to działa oczywiście pod kontrolą Linuksa – producent przygotował nawet specjalną dystrybucję dla Loongnix, zoptymalizowaną pod kątem GS464E.

Komputery osobiste ze smoczymi rdzeniami byłyby czymś przełomowym. Nie tylko pozwoliłyby wyjść poza ograniczenia architektury x86, ale także dałyby użytkownikom dostęp do ogromnej ilości dostępnego tylko w binarnej formie oprogramowania na platformę x86. Tajemniczy laptop Xiaomi, wyposażony w rodzimy chiński mikroprocesor, mógłby bez problemu uruchamiać nie tylko opensource'owe oprogramowanie kompilowane do MIPS64, ale też własnościowe aplikacje w rodzaju Steama czy Skype'a. W tym wszystkim brakuje jedynie rozwiązania kwestii układu graficznego, ale sądząc po dotychczasowych relacjach między AMD i Loongsonem, mógłby to być jakiś Radeon.

© dobreprogramy