Chiński rząd blokuje Wikipedię

Strona główna Aktualności

O autorze

Chińskie władze prawie rok temu zdecydowały o zablokowaniu dostępu do popularnej internetowej encyklopedii Wikipedia. Powód blokady jest oczywisty - treść niektórych haseł, która nie podoba się chińskim decydentom.

Twórca Wikipedii, Jimmy Wales, został przez komunistyczne władze wezwany do cenzury niektórych delikatnie politycznych haseł. Wales nie zgodził się na te żądania i jednocześnie skrytykował inne firmy zgadzające się na współpracę z chińskim rządem, między innymi takie jak Google. Menedżerowie tych korporacji twierdzą, że zgoda na warunki władz przyniesie Chińczykom więcej dobrego niż złego, Wales twierdzi zaś, że jakakolwiek cenzura jest niezgodna z filozofią Wikipedii.

Przykładem hasła, które nie podoba się chińskim władzom jest opis protestów na placu Tiananmen w 1989 roku. Oficjalne chińskie dane mówią o 200-300 zabitych, zaś Wikipedia przywołuje dane podawane przez Czerwony Krzyż: 2-3 tysiące ofiar. Wales uczestniczy też w kampanii irrepressible.info prowadzonej między innymi przez Amnesty International, walczącej o wolność słowa w Sieci, popieranej przez ponad 38 tysięcy osób.

© dobreprogramy
s