Chiński rząd zakazuje stosowania Windows 8 na komputerach administracji państwowej

Strona główna Aktualności

O autorze

Centrum Zaopatrzenia chińskiego rządu oficjalnie ogłosiło, że ze względów bezpieczeństwa zakazane zostało instalowanie Windows 8 na należących do organów państwowych komputerów oraz kupowanie nowych komputerów z preinstalowaną „ósemką”. Od tej pory wszystkie komputery desktopowe, laptopy i tablety nabywane na potrzeby administracji państwowej będą musiały działać pod kontrolą systemu operacyjnego innego niż Windows 8.

Obecnie większość komputerów wykorzystywanych w chińskich urzędach działa wciąż pod kontrolą Windows XP, systemu, z którego korzystać ma ponad 70% użytkowników PC z Państwa Środka. Starania Pekinu o wydłużenie okresu wsparcia dla ponad 13-letniego systemu operacyjnego nie przyniosły rezultatów. 8 kwietnia Chiny spotkało to samo, co resztę świata.

Większość krajów bez wahania jednak migruje swoje środowiska IT na nowe wersje Windows – jednak nie Chińska Republika Ludowa. Z jednej strony lokalne przedsiębiorstwa informatyczne prześcigają się w tworzeniu rozwiązań, które mają uchronić użytkowników XP przed zagrożeniami, z drugiej coraz więcej mówi się o wykorzystaniu tej czy innej odmiany Linuksa jako systemu, który zastąpiłby Windows.

Dla chińskich władz wykorzystanie pierwszej opcji nie wchodzi w grę – ryzyko pracy na systemie bez zagwarantowanego wsparcia technicznego jest zbyt duże. By w przyszłości uniknąć podobnych kłopotów, przejście na linuksowy system staje się koniecznością – stwierdził An Yang, cytowany przez agencję prasową Xinhua ekspert z firmy Qihoo 360 Technology. Przyznał on jednak, że dotychczasowy postęp w tej dziedzinie jest niezadowalający.

Większość prac nad „chińskim Linuksem” nie przyniosła bowiem oczekiwanych efektów. Spółka odpowiedzialna za rozwój głośnego niegdyś Red Flag Linuksa w końcu zbankrutowała, z kolei projekt o mało wymyślnej nazwie China Operating System, mimo ciekawych obietnic, zaoferował jak dotąd tylko ładne klipy wideo. W tej sytuacji największe nadzieje ma produkt, za którym stoi Canonical – Kylin Linux. W ciągu ostatniego miesiąca system ten pobrany został ponad milion razy, a co więcej, firma Marka Shuttlewortha zdołała podpisać umowę z HP, na mocy której ten potentat na rynku PC będzie sprzedawał w Chinach komputery z preinstalowanym Kylinem 14.04 LTS.

© dobreprogramy
s