Chiny jednak otwierają Internet dla dziennikarzy

Strona główna Aktualności

O autorze

Nie dalej jak wczoraj pisaliśmy o zablokowanym dostępie do wielu zagranicznych serwisów informacyjnych w kontekście zbliżającej się olimpiady w Pekinie. Nie od dziś wiadomo, że Chiny bardzo restrykcyjnie cenzurują Internet, a to stanowczo nie podoba się zagranicznym dziennikarzom i obserwatorom.

Po fali krytyki z całego świata, w obawie przed międzynarodowym skandalem o znacznie większej niż obecnie skali, Chiny jednak ugięły się i odblokowały dostęp do większości witryn dla dziennikarzy. Kompromis został wypracowany wspólnie z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim, który już jakiś czas temu obiecywał, że zrobi wszystko co w jego mocy, by zapewnić nieskrępowany dostęp do Internetu. Niemniej niektóre witryny, głównie o wrażliwej tematyce społecznej, nadal pozostają zablokowane.

Nawet jeśli nie wszystkie strony są dostępne, jest to ważny etap w historii chińskiej cenzury Internetu. Niemniej pytanie brzmi, czy uda się wypracować niższy poziom restrykcji także po olimpiadzie i dla szerszej grupy użytkowników - czy witryny znowu zostaną zablokowane, czy też główne zadanie olimpiady, jakim jest znoszenie barier, zostanie wypełnione. O tym przekonamy się wkrótce, tymczasem początek największej imprezy sportowej świata już za tydzień.

© dobreprogramy