Chiny nadal cenzurują Igrzyska w Pekinie

Strona główna Aktualności

O autorze

Wbrew wcześniejszym rozmowom Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) z władzami Chin na temat swobodnego przepływu i dostępu do informacji, oraz poszanowania praw człowieka nadal cenzurowany jest tam Internet. Informacje o tym fakcie ujrzały światło dzienne po skargach płynących od sfrustrowanych dziennikarzy twierdzących, że mają ograniczony dostęp do zasobów Sieci.

Przedstawiciele MKOl zapewniają, że rozmowy na temat swobodnego dostępu do Internetu prowadzone są z władzami Chińskiej Republiki Ludowej od dłuższego czasu. Pomimo zobowiązań jakie zostały nałożone na Chiny poprzez decyzję o zorganizowaniu tam letnich Igrzysk Olimpijskich, władze tego kraju nie robią nic by poprawić panującą tam sytuację. Świadczą o tym ostatnie wydarzenia związane z Tybetem i kolejne blokady "niewygodnych" dla Chin stron internetowych. Cenzurze poddawane są kolejne witryny, zawierające informacje na temat praw człowieka czy nawet zanieczyszczenia powietrza w Pekinie (jako takie wymienić należy m.in. zasoby sieciowe Amnesty International i Falun Gong).

Sun Weide, rzecznik prasowy organizatora letnich Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, oświadczył, że dołoży wszelkich starań, by umożliwić zagranicznym mediom transmisję igrzysk za pośrednictwem Internetu. Tłumaczy on także, iż zasoby związane z Falun Gong zostały zablokowane, gdyż to fałszywa religia zakazana na terenie Chin.

© dobreprogramy