Chiny nie chcą iTunes za album Songs for Tibet

Strona główna Aktualności

O autorze

Po serii kontrowersyjnych decyzji władz Chin w kwestii blokady dostępu do wielu popularnych serwisów internetowych na całym świecie przyszedł teraz czas na cenzurę sklepu iTunes Apple`a.

Wszystko za sprawą niejakiego Mike'a Wohla, dyrektora wykonawczego The Art of Peace Foundation, który na łamach sklepu iTunes udostępnił album zatytułowany Songs for Tibet. Utwory zawarte na wspomnianym krążku wspierają niepodległościowe poczynania Tybetu i protesty przeciwko internetowym restrykcjom nakładanym przez władze chińskie. Wśród wykonawców utworów, które znalazły się na albumie wymienić należy m.in. Stinga, Moby`ego, Suzanne Vega i Alanis Morissette. Chiny zablokowały dostęp do sklepu Apple`a zaraz po wykryciu na jego łamach wspomnianej muzyki, lecz według przypuszczeń został on wcześniej pobrany przez około 40 uczestników Igrzysk Olimpijskich. Sam Wohl, przez którego doszło do nałożenia blokady tłumaczy się, że przez publikację krążka nie chciał spowodować politycznych incydentów władzom chińskim, ani tym bardziej przynieść strat firmie Apple.

Według informacji podawanych przez organizację International Campaign for Tibet blokadzie mógł zostać poddany także serwis Amazon.com, którego stron w ubiegłą sobotę nie mogli otworzyć chińscy internauci. Prawdopodobnie i tam znajdował się wspomniany album, który dla władz Chin jest niewygodny.

© dobreprogramy

Komentarze