Chmura i Office to priorytet – tam Microsoft znajduje prawdziwe pieniądze #Build

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Być może opinie tych analityków, którzy twierdzą, że Windows dla Microsoftu ma coraz mniejsze znaczenie, nie są takie głupie. W czwartym kwartale zeszłego roku w przychodach firmy z Redmond pierwsze miejsce zajęły chmury. Drugie miejsce przypadło Xboksowi i grom. Trzecie – Microsoft Office. Dopiero czwarte miejsce przypadło przychodom z licencji na Windowsa. Nic więc dziwnego, że Satya Nadella cały czas powtarza „cloud first, mobile first”. To nastawienie na chmury i Office było widoczne dzisiaj, podczas drugiego dnia konferencji Build.

Zacznijmy od Office, gdyż żadnej konkurencji tu w praktyce dziś nie ma. Dzięki ekspansji na urządzenia mobilne, ten pakiet biurowy ma dziś już ponad 1,2 mld użytkowników. W ciągu pół roku mobilne Office zostało pobrane (głównie na Androida i iOS-a) ponad 240 mln razy. Korzysta z niego 85% firm z listy Fortune500. W ciągu miesiąca do chmury Office 365 zapisuje się ponad 50 tysięcy małych firm. Do tej pory za pomocą jej usługi pocztowej przesłano ponad 4 biliony e-maili, a przez komunikator Skype dziennie przeprowadza się ponad 3 mld minut połączeń głosowych. Jak to nazwać inaczej niż absolutnym sukcesem?

Deweloperów do Office 365 mają teraz przyciągnąć mechanizmy połączeniowe (Office 365 Connectors), które pozwolą powiązać usługę chmurową z rozmaitymi aplikacjami i usługami online – do tej pory załapały się na to m.in. Twiter, GitHub, Salesforce i Wunderlist. Działają one jako część funkcji Grup w Outlooku 2016 i webowym Outlooku, za pomocą których można zakładać zespoły projektowe, mające wspólne skrzynki pocztowe, kalendarze, notatki – a teraz integrację z usługami firm trzecich.

Spodobać się mogą też mechanizmy integracyjne dla Skype'a. Microsoft odświeżył SDK dla tego komunikatora, dzięki któremu jego biznesową i webową wersję będzie można wbudowywać w inne aplikacje webowe i mobilne. Na GitHubie już pojawiły się próbki kodu demonstrującego, jak poprzez prostą bibliotekę JavaScriptu można udostępnić aplikacji webowej konwersacje i listy kontaktowe ze Skype for Business.

Chmura Azure doczekała się zaś ciekawej usługi Functions, która wygląda na bezpośredniego rywala dla Amazon Lambda, oraz niedawno uruchomionego Google Cloud Functions. Ta sterowana zdarzeniami usługa obliczeń na żądanie pozwala na implementowanie kodu aktywowanego dowolnymi zdarzeniami, czy to w chmurze Microsoftu, czy w chmurach innych firm, czy nawet na własnych serwerach. Wszystko to można połączyć z dowolnymi źródłami danych czy komunikatorami i oprogramować nie tylko w C#, ale też w Pythonie, JavaScripcie, a nawet PHP.

© dobreprogramy