Chomikuj.pl na celowniku polskich wydawców

Strona główna Aktualności

O autorze

Wydawnictwa szykują zbiorowy pozew przeciwko popularnemu serwisowi Chomikuj.pl - donosi Gazeta Prawna. Właściciele strony będą oskarżeni o umożliwianie piractwa internetowego.

Przeciwko Chomikuj.pl chce wystąpić Polska Izba Książki zrzeszająca wydawców, natomiast PWN już przygotował pozew oskarżający serwis o umożliwianie rozpowszechniania e-booków w Sieci. Można spodziewać się, że pozew PIK trafi do sądu po 19 lipca. Zdaniem wydawców problem jest bardzo poważny. Jak powiedział Gazecie Prawnej przedstawiciel PWN, jedną tylko książkę, która została wydana w nakładzie 1 tys. egzemplarzy, z Internetu pobrało ponad 600 osób. Właściciele Chomikuj.pl bronią się argumentując, że nie ponoszą odpowiedzialności za przechowywane przez internautów materiały. Sąd zadecyduje, kto miał rację.

Pod koniec czerwca informowaliśmy o innej akcji zorganizowanej przez firmę fonograficzną. Domagała się ona od internautów rekompensaty za udostępnianie w Chomikuj.pl i Wrzuta.pl utworów muzycznych polskich wykonawców. Wygląda na to, że polskie serwisy umożliwiające przechowywanie i udostępnianie plików znalazły się na celowniku wydawców. Coraz częściej dostrzegają oni potrzebę chronienia swoich materiałów przed piratami. Czy uda im się wyegzekwować swoje prawa przed sądem?

© dobreprogramy