Chrome 56 jak Firefox – wsparcie WebGL 2.0, FLAC i walka z niebezpiecznymi formularzami

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Chrome 56 (a właściwie 56.0.2924.76) właśnie zostało wydane przez Google. Najpopularniejsza przeglądarka tej planety przegrała jednak tym razem w wyścigu na wprowadzenie nowej wersji kluczowego dla przyszłości Webu standardu WebGL 2.0 – ubiegł ją w tym dopiero co wydany Firefox 51. Tak samo też przeglądarka Mozilli była pierwsza we wprowadzeniu mechanizmu zwalczania niezabezpieczonych formularzy logowania. Oczywiście nowości w Chrome jest znacznie więcej, nowe wydanie powinno ucieszyć i użytkowników i webdeweloperów.

Jak wspomnieliśmy, desktopowe Chrome będzie domyślnie używać WebGL 2.0. Bazujący na specyfikacji OpenGL ES 3.0 standard dla webowej grafiki trójwymiarowej przynosi mnóstwo atrakcji. Dostajemy liczne nowe typy tekstur (w tym 3D), nowe formaty kompresji, możliwość jednoczesnego użycia wielu celów renderowania w pojedynczym wywołaniu, możliwość wyrenderowania wielu kopii siatki pojedynczym wywołaniem, lepsze sterowanie pracą GPU z poziomu JavaScriptu czy możliwość uporządkowania wywołań rysowania w blokach danych przechowywanych w GPU. Innymi słowy, wraz ze wsparciem WebGL 2.0, nowe przeglądarki stają się platformą dla gier i zaawansowanych aplikacji 3D niczym nie ustępującą możliwościami nowoczesnym platformom mobilnym.

Nie tylko z WebGL 2.0 Firefox był pierwszy, ale też ze wsparciem dla FLAC. Nowe Chrome przynosi oficjalną obsługę tego bezstratnego formatu kompresji dźwięku w kontenerach dla tagu <audio>. Można się spodziewać wzrostu popularności internetowych sklepów z muzyką wysokiej jakości – w najgorszym razie audiofile korzystający z Edge zainstalują popularniejsze przeglądarki.

Kolejna ważna nowość Chrome 56 to wsparcie dla standardu Web Bluetooth. Z grubsza chodzi o to, by strony internetowe mogły bezpośrednio komunikować się z urządzeniami Bluetooth Low Energy (a więc np. trackerami sportowymi), stosując po prostu kilka linijek kodu w JavaScripcie. Docelowo ma to posłużyć rozwojowi fizycznego Webu, w którym urządzenia Internetu Rzeczy stają się po prostu przedłużeniem stron internetowych.

W imię zwiększenia bezpieczeństwa sieci, Chrome będzie teraz oznaczał w pasku adresowym wszystkie dostępne po HTTP strony z formularzami logowania czy zbierania danych o kartach kredytowych jako „niebezpieczne” – „not secure”. Chodzi o to, by webmasterzy wreszcie wzięli się do roboty, wykorzystali certyfikaty np. z projektu Let’s Encrypt i zaszyfrowali ruch przenoszący wrażliwe dane. Przy okazji należy wspomnieć o wprowadzeniu obsługi protokołu TLS w najnowszej wersji 1.3.

Finalnie dostaliśmy też wsparcie da nowej pozycji w kaskadowych arkuszach stylów. position: sticky uprości tworzenie elementów stron, które przewijają się do pewnego momentu, a później, w trakcie przewijania strony zostają zablokowane w określonej pozycji (np. u góry ekranu). Do tej pory robiło się to za pomocą różnie działających sztuczek z nasłuchiwaniem zdarzeń przewijania… teraz po prostu można będzie sobie przykleić menu. Ogromnie pożyteczna nowość!

Pozostałe zmiany, o których warto wspomnieć to (w wersji androidowej) obsługa interfejsu Remote Playback, pozwalająca stronom internetowym sterować odtwarzaniem mediów na telewizorach smart oraz głośnikach, testowe wsparcie dla standardu wirtualnej rzeczywistości WebVR czy wsparcie dla wysyłania obrazków w powiadomieniach od stron internetowych przez Notification AP.

Chrome 56 przynosi także poprawki bezpieczeństwa dla aż 51 odkrytych we wcześniejszych wersjach luk – 22 z nich zostały odkryte przez niezależnych badaczy, z czego cztery (i to krytyczne) to zasługa polskiego hakera, Mariusza Młyńskiego.

Nowa wersja Chrome jest już w naszej bazie oprogramowania, w wersjach na Windowsa, macOS-a oraz Androida. Na iOS-ie możecie też skorzystać z oficjalnej chromopodobnej przeglądarki o nazwie Chrome – web browser by Google.

© dobreprogramy