Chrome OS przegonił macOS jako drugi w popularności system. Tendencja wzrostowa nadal trwa

Chrome OS przegonił macOS jako drugi w popularności system. Tendencja wzrostowa nadal trwa

fot. John Moore/Getty Images
fot. John Moore/Getty Images
18.02.2021 13:04, aktualizacja: 06.03.2024 21:44

Nie ma nic zaskakującego w tym, że Windows jest nadal najpopularniejszym systemem operacyjnym na planecie Ziemia. Co jednak ciekawe, plasujący się na drugim miejscu macOS firmy Apple musiał teraz ustąpić miejsca Chrome OS. System ten znajdziemy w komputerach Chromebook, a do wzrostu ich popularności mogła przyczynić się pandemia.

Komputery Chromebook z Chrome OS to przede wszystkim tanie sprzęty, które kierowane są głównie do uczniów. Są lekkie, mają długi czas działania na akumulatorze, łatwo je transportować, ale i doskonale się sprawdzają do przeglądania internetu i przetwarzania informacji. Są również mniej obarczone ryzykiem złapania wirusa i co ważne - mają dostęp do narzędzi Google i aplikacji z Androida, co może być przydatne dla dzieci i młodzieży przyzwyczajonych do tego, co znają z telefonów komórkowych.

Według raportu firmy analitycznej IDC z końcem 2020 r. systemy Windows mogliśmy znaleźć na 80,5 proc. komputerów osobistych. Jest to spadek z 85,4 proc. z roku 2019. Tymczasem tam gdzie Windows stracił, tam gwałtownie przybrał na popularności Chrome OS. Z systemu w roku 2019 korzystało jedynie 6,4 proc. użytkowników komputerów, a z końcem 2020r. już 10,8 proc.

Tym samym Chrome OS po raz pierwszy w ujęciu całego roku zepchnął Apple macOS, które teraz musi zadowolić się z 7,5 proc. udziałem w rynku. Co ciekawe Chrome OS nie zyskał jednak kosztem komputerów Mac, tylko tańszych sprzętów z Windowsem.

macOS tak naprawdę również tutaj zyskał i teraz zamiast 6,7 proc. użytkowników, może pochwalić się 7,5 proc. udziałem na rynku systemów operacyjnych.

Przyczyną dużego wzrostu popularności systemu Chrome OS, a więc komputerów Chromebook w dużej mierze (ale nie tylko) była konieczność wyposażenia się w sprzęt do nauki zdalnej. To dobry sygnał dla rynku, na którym jednak pojawiła się spora szansa dla Chromebooków. Być może w najbliższym czasie zrozumieją to też producenci sprzętu z Windowsem i Microsoft - i ujrzymy także więcej budżetowych komputerów z tym systemem, kierowanych dla uczniów. IDC uważa, że tendencja wzrostowa sprzedaży Chromebooków będzie się utrzymywać.

Ogólnie warto wyszczególnić również, że w roku 2020 kupowaliśmy więcej komputerów niż w 2019 r. - co nie zdarzyło się jeszcze od wielu lat. Znacznie do tego wzrostu przyczyniła się również sprzedaż komputerów gamingowych, jak również większy popyt na komputery Mac od Apple.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (97)