Chrome i Firefox mogą już ze sobą rozmawiać po WebRTC. Co z alternatywą od Microsoftu?

Strona główna Aktualności

O autorze

Framework WebRTC, którego kod Google uwolniło w 2011 roku, w nadziei, że przyniesie on komunikacyjną rewolucję w dziedzinie aplikacji webowych, osiągnął kolejny ważny etap swojego rozwoju: po raz pierwszy „porozmawiały” między sobą jego dwie niezależne implementacje.

Przypomnijmy: WebRTC (Web Real-Time Communications) pozwala na uruchamianie w przeglądarkach wideokomunikatorów czasu rzeczywistego, oddając do dyspozycji twórców aplikacji niezbędne biblioteki programistyczne i wolne kodeki, m.in. iLBC i VP8. Dostęp do wszystkich klas i metod możliwy jest z poziomu JavaScriptu. Mimo że projekt wciąż pozostaje w Konsorcjum WWW w stadium szkiców, trwają prace nad standaryzacją wykorzystywanych przez niego protokołów i nie zaleca się oficjalnie jego implementowania w przeglądarkach (wciąż zbyt wiele może się w nim zmienić), to Google, Mozilla i Opera zdecydowały się sprawdzić, co z WebRTC można zrobić. Implementacje frameworka pojawiły się więc w Chrome (wersja 20), Firefoksie 18 i Operze 12.

Na liście tej nie ma Internet Explorera, i zapewne nie bez powodu. Dla Microsoftu, nowego właściciela Skype'a, upowszechnienie się technologii pozwalającej na budowanie działających w przeglądarkach, łatwo dostępnych dla użytkowników narzędzi komunikacyjnych, nie jest najlepszym pomysłem. Webdeweloperska społeczność nie poczuła się więc jakoś wcale specjalnie zaskoczona, gdy Redmond na początku tego roku przedstawiło własną alternatywę dla WebRTC – technologię o nazwie CU-RTC-Web (Customizable, Ubiquitous Real-Time Communication) – wzywając przy tym Konsorcjum WWW do porzucenia prac nad standaryzacją WebRTC, jako rozwiązaniem obciążonym wieloma problemami.

Microsoft wśród zarzutów wytoczonych przeciwko WebRTC wskazywał przede wszystkim na brak interoperacyjności – choć uwolniony przez Google'a framework był już zaimplementowany i w Firefoksie i w Chrome, to użytkownicy tych przeglądarek nie mogli ze sobą rozmawiać. Do tego dochodziła niepewność względem dalszych prac nad specyfikacją WebRTC, nie było wiadomo, kiedy mógłby stać się on rekomendacją W3C. Tymczasem CU-RTC-Web od samego początku zapewniać miało odpowiedni poziom interoperacyjności: prototypowa aplikacja pozwalała na komunikację pomiędzy IE10 i Google Chrome w wersji dla Maka.

Ten zarzut Microsoftu właśnie stracił rację bytu. Deweloperzy Chromium i Mozilli poinformowali, że udało się nawiązać połączenie po WebRTC RTCPeerConnection między Firefoksem i Chrome. Oznacza to, że webowe komunikatory uruchamiane na Firefoksie mogą teraz łączyć się z komunikatorami uruchomionymi w Chrome bez jakichkolwiek dodatkowych wtyczek. Na poniższym wideo możecie zobaczyć, jak wyglądało pierwsze internetowe randez-vous między ludźmi Google'a i Mozilli:

Możecie się też sami pobawić w rozmowy między Firefoksem a Chrome. Potrzebna jest do tego wersja 25 beta Chrome'a i ostatnia kompilacja Firefoksa z kanału Nightly. W Firefoksie należy w panelu about:config ustawić jeszcze parametr media.peerconnection.enabled na wartość true, a potem już tylko sięgnąć po demo komunikatora dostępnego na stronie https://www.webrtc.org/demo (gdy tylko troszkę opadnie zainteresowanie). Programiści mogą zerknąć też do biblioteki JavaScriptu, która ułatwia pisanie działających zarówno na Firefoksie jak i Chrome komunikatorów.

Czy w tej sytuacji Microsoft zdecyduje się jednak na zaimplementowanie WebRTC w Internet Explorerze? Raczej na to nie liczymy. Fragmentacja WWW jako platformy aplikacji webowych już dzisiaj jest faktem, i raczej się to nie zmieni. Może więc jeszcze zatęsknimy za Adobe i jego Flashem, który był wszędzie i pozwalał 10 lat temu na rzeczy, które dziś na nowo wymyśla się w ramach technologii znanych pod zbiorczą nazwą HTML5?

© dobreprogramy

Komentarze