Chromebooki nagle zyskały na wartości dzięki łatwej konwersji aplikacji z Androida na Chrome

Strona główna Aktualności

O autorze

Nowe, kosztujące w przeliczeniu poniżej 700 zł chromebooki już niebawem będą mogły przyciągnąć klientów nie tylko ceną. Google jest bliskie ukończenia prac nad środowiskiem uruchomieniowym ARC. Buduje ono pomost między dwoma systemami operacyjnymi z Mountain View, pozwalając każdemu zajmującego się Androidem programiście łatwo przenieść swoją grę czy aplikację zarówno na urządzenia z ChromeOS-em, jak i na desktopowe wersje Chrome.

ARC (czyli Android Runtime for Chrome) został po raz pierwszy zaprezentowany podczas zeszłorocznej konferencji Google I/O, kiedy to pokazano, jak na chromeboku działa kilka androidowych aplikacji, w tym popularny notatnik Evernote, narzędzie do nagrywania i udostępniania zapętlonych samolubek wideo Vine czy aplikacja do nauki języków Duolingo.

Co prawda do dziś w sklepie z aplikacjami dla Chrome/ChromeOS-a androidowego oprogramowania jeszcze nie widać, ale niebawem ulegnie to zmianie. ARC jest już dostępny w wersji beta, a Google udostępniło ARC Weldera, działające w Chrome narzędzie, które pozwala na łatwe przekonwertowanie pliku instalkacyjnego APK do formatu rozpoznawanego przez nowe środowisko uruchomieniowe. Uzyskany wynikowy ZIP, jeśli okaże się działać poprawnie, można zgłosić do Chrome Web Store na standardowych zasadach.

Przetestowaliśmy ARC Weldera na redakcyjnym chromebooku od Acera, konwertując za jego pomocą kilka prostych opensource'owych aplikacji pobranych ze sklepu F-Droid. Faktycznie konwersja przebiega łatwo, uzyskane aplikacje wynikowe działały bez zastrzeżeń, szybko i stabilnie, lepiej niż stworzone za pomocą narzędzi niezależnego ARChon Custom Runtime.

Gorzej może być z komercyjnym oprogramowaniem rozprowadzanym przez oficjalny sklep Play, które wykorzystuje usługi Google Play Services. Póki co ARC obsługuje bowiem jedynie wybrany podzbiór tych usług, w tym Ads, Auth, Location i Maps. Firma z Mountain View obiecuje jednak wsparcie wszystkich usług w wersji finalnej ARC-a, co pozwoli na swobodne przenoszenie praktycznie wszystkich androidowych aplikacji na Chrome.

Powinno to skutecznie odebrać argumenty wszystkim tym, którzy śmieją się z chromebooków, nazywając je drogimi przeglądarkami, na które nie ma żadnego oprogramowania. W oficjalnym sklepie Google Play znaleźć można dziś 1,5 mln aplikacji na Androida. Nawet jeśli na Chrome przeniesiony zostanie jeden promil z nich, atrakcyjność tej klasy urządzeń wśród tzw. zwykłych użytkowników znacząco wzrośnie.

© dobreprogramy
s