Chyba jednak bez VATu

Strona główna Aktualności

O autorze

VAT na dostęp do Internetu stał się sprawą w mediach bardzo głośną. Minister finansów Andrzej Raczko systematycznie zmienia zdanie, Rząd zresztą również, a argumenty padają absurdalne. Wczoraj Rząd zmienił zdanie i ogłosił, że jednak jest za zerowym VAT-em na usługi dostępowe do sieci, Minister Raczko wchodzący w skład tegoż Rządu miał jednak zdanie odmienne. Szerokim echem odbiła się wypowiedź Ministra sugerująca, że głównym zastosowaniem Internetu wśród użytkowników indywidualnych jest korzystanie ze stron o treściach pornograficznych, a to nie daje podstaw do traktowania Internetu w sposób szczególny. W tym kontekście trudno powiedzieć do czego Pan Minister wykorzystuje sieć... W jedym z programów, w którym wczoraj wystąpił (TVN 24) złagodził swoje stanowisko twierdząc, że Internet w domu, jak wszelkie badania wskazują służy głównie do rozrywki, co świadczy o tym, że nie jest medium edukacyjnym więc nie jest takie oczywiste aby traktować go w sposób szczególny.

Być może jest tak w rzeczywistości, tylko czy rozrywka wyklucza edukacje ? Sądzę, że nie. To, że dzieci czytają do poduszki książki dla dzieci, a nie encyklopedie nie znaczy, że się nie rozwijają. Podobnie jest z Internetem, edukacja przez rozrywkę daje najlepsze skutki. Poza tym korzystanie z Internetu choćby w celach czysto rozrywkowych rozwija umiejętność wykorzystywania komputera, a także świadomość najnowszych technologii. Truizmem jest twierdzenie, że społeczeństwo odcięte od sieci uwstecznia się intelektualnie i technologicznie na tle krajów wysoko rozwiniętych. Dziwne, że wielu przedstawicieli elit politycznych nie zdaje sobie z tego sprawy. Jak zwykle najłatwiej popierać swoje idee unijnymi dyrektywami, okazuje się jednak, że są to wytyczne, które można oczywiście "przeskoczyć", musi być jednak taka wola.

Szczęśliwie jednak nie jest tak źle, wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują (za odrzuceniem poprawek wg deklaracji głosować będą SLD, PIS, PSL, a prawdopodobnie również PO), że poprawki Senatu zostaną odrzucone i w części dotyczącej Vat-u na usługi dostępowe do Internetu Ustawa pozostanie nie zmieniona w stosunku do projektu przegłosowanego przez Sejm - będziemy mieli więc zerową stawkę.

© dobreprogramy
s