Ciąg dalszy zabawy w Kodi (XBMC) — cz.2 poradnika

Dziękuję za tak ciepłe przyjęcie mnie do grona blogerów, nie spodziewałem się, że mój wpis tak się spodoba ;) Dziękuję za cenne wskazówki i sugestie, dzięki nim wpadło mi do głowy kilka pomysłów na następny artykuł, który właśnie czytasz ;) Chciałbym publikować wpisy jak najczęściej, jednak natłok nauki skutecznie to uniemożliwia, postaram się jednak regularnie coś pisywać ;)

Oto spis treści, zobacz o czym przeczytasz w niniejszym wpisie:


 1. Żegnaj XBMC, witaj Kodi! Instalacja Kodi z oficjalnego repozytorium;
 2. Przydatne skróty klawiszowe;
 3. SuperRepo - najlepsza skarbnica wtyczek.

Żegnaj XBMC, witaj Kodi!

Poprzednio opisałem sposób instalacji Kodi (a właściwie jeszcze XBMC) z repozytorium Ubuntu (Mint), dziś pokażę wam, jak zainstalować najnowszą wersję prosto z repozytorium Kodi. Warto ją zainstalować, ponieważ większość wtyczek działa poprawnie, a wyższy numerek oznacza nowe funkcje i poprawki, lepsze wsparcie. W *Ubuntu (instrukcja dla Minta znajduje się dalej) wystarczy wykonać w terminalu następujące polecenia:

sudo apt-get install python-software-properties pkg-config

sudo apt-get install software-properties-common

sudo add-apt-repository ppa:team-xbmc/ppa

sudo apt-get update

sudo apt-get install kodi

Natomiast w Mincie trzeba wykonać dodatkowe kroki, ponieważ twórcy Kodi jeszcze nie dostosowali repozytorium do najnowszej Mięty 17.1:

Wpisz w konsoli:

sudo gedit /etc/apt/sources.list

(„gedit“ zastąp nazwą edytora tekstu, którego używasz, jednak gedit jest domyślnie zainstalowany w Linux Mint 17.1)

Zostanie wyświetlony plik tekstowy. Dodaj na koniec te 2 linie:

deb http://ppa.launchpad.net/team-xbmc/ppa/ubuntu trusty main

deb-src http://ppa.launchpad.net/team-xbmc/ppa/ubuntu trusty main

Następnie, dodaj klucz uwierzytelniający (bez niego system nie pozwoli na instalacją „niezaufanego“ pakietu). Wpisz w konsoli (jako jedno polecenie):

gpg --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 91E7EE5E
gpg --export --armor 91E7EE5E | sudo apt-key add -

Dalej już postępuj standardowo, wpisując w konsoli:

sudo apt-get install python-software-properties pkg-config

sudo apt-get install software-properties-common

sudo apt-get update

sudo apt-get install kodi kodi-bin

Teraz możemy się cieszyć najnowszą, stabilną wersją Kodi! :) Jeśli interesuje Cię testowanie wersji beta i nightly, to odsyłam
tutaj.

Instrukcje instalacji dla innych platform znajdziesz pod tym adresem.

Przydatne skróty klawiszowe

Jako, że ostatnio bardzo spodobała się porada dotycząca przycisku „\“, teraz zamieszczam link do tabeli z innymi skrótami (dzięki @bip za pomysł :>):

Podstawowe skróty klawiszowe

Bardziej rozbudowana, zaawansowana lista skrotów

SuperRepo - najlepsza skarbnica wtyczek

Chciałbym polecić wam kolejne repozytorium, tym razem nie polskie, ale zagraniczne - jest to znane i lubiane na całym świecie SuperRepo.
Wierząc w informacje podane na stronie twórców zawiera ono ponad 2400 wtyczek (sic!), są to wtyczki wszelakie: napisy, pogoda, teksty piosenek, okładki filmów, wtyczki zdjęć, muzyki, programy, wygaszacze ekranu itd...

Co prawda, repozytorium to jest zagraniczne i znajdziemy w nim głównie materiały anglojęzyczne (chociaż znalazłem kilka polskich akcentów), to w prosty sposób możemy włączyć napisy dla większości filmów, co również pokażę ;)

Instalacja SuperRepo

Sposób instalacji jest troszkę inny niż ten znany z mojego poprzedniego wpisu , ponieważ instalujemy je jako tzw. wirtualny zasób. Jednak nie ma się co bać, całość sprowadza się do kilku kliknięć:

 1. Wejdź do programu Kodi i znajdź w menu opcję System › Menedżer Plików

 2. Kliknij w „Dodaj zasób (źródło)” , w nowym oknie kliknij w „<Brak>” oraz wprowadź adres:

  http://srp.nu


 3. Po wprowadzeniu adresu zamknij okno i w ramce na dole „Wprowadź nazwę dla tego zasobu” wpisz coś, dzięki czemu rozpoznasz to repozytorium, np. „SuperRepo”

 4. Teraz pozostał ostatni krok, który jest taki sam jak w moim pierwszym wpisie:

  W menu głównym Kodi wejdź w System › Wtyczki › Zainstaluj z piku zip › Wybierz „SuperRepo”(czerwona ikonka), a następnie wybierz wersję XBMC (Kodi), którą posiadasz (Frodo – 12, domyślnie w repozytoriach Ubuntu itp., Gotham – 13 oraz Helix – 14, czyli już Kodi - ta wersja, którą zainstalujemy dzięki komendom z początku tego wpisu).


 5. Tutaj musisz dokonać wyboru, czy interesują Cię wszystkie wtyczki, czy tylko któraś kategoria.

  UWAGA: Dla najlepszych efektów polecam dodać wszystkie repozytoria (opcja „all”), ponieważ i tak wiele one nie ważą (dodawane są tylko repozytoria, nie ściągane są wtyczki). Jednak jeśli ktoś ma taki kaprys, to może zainstalować np. tylko wtyczkę video, jeżeli jest pewien, że będzie używał programu tylko do oglądania materiałów filmowych.


 6. Gdy zdecydujemy się już co chcemy zainstalować, to wchodzimy w wybraną opcję i klikamy „install this repo...” - to da nam pewność, że dostaniemy wszystko kompletne i w najnowszej wersji.

 7. Gratulacje, właśnie dodałeś repozytorium z tysiącami wtyczek, które teraz są na wyciągnięcie myszki!

Instalujemy wtyczki z repozytorium

Jako, że w repozytorium materiały filmowe dostępne są głównie po angielsku, napiszę teraz w jaki sposób włączyć napisy. Zanim to zrobimy musimy dodać którąś z wtyczek filmowych. Ze swojej strony polecam wtyczkę Icefilms – zawiera mnóstwo, naprawdę MNÓSTWO filmów z różnych kategorii, często w jakości HD. Pozostałych wtyczek nie testowałem, dla chętnych zamieszam link do listy top 25 wtyczek (wiele z nich to wtyczki filmowe).

Pod tym adresem możemy przeglądać wszystkie wtyczki zgromadzone w repozytorium, jest to nieco wygodniejsze niż za pomocą samego programu. Wtyczki przeglądać można wg kategorii, języka, top25, kompatybilności z wersją XBMC (Kodi). Możemy także wybrać sortowanie wg ilości pobrań (jest to pewien wyznacznik jakości). Przykładowo, to jest lista wtyczek filmowych posegregowanych wg popularności

Dobrze, skoro już zainstalowaliśmy naszą filmową wtyczkę, czas na napisy.
Domyślnie w XBMC jest możliwość instalacji wtyczki z domyślnego repozytorium XBMC Subtitles (XBMC Napisy). Taka sama wtyczka dostępna jest w repozytorium, które wcześniej dodaliśmy.

Najprostszy sposób na włączenie napisów to:


 1. W menu programu wejdź w System --> Ustawienia --> Wideo --> Napisy --> Pobieraj napisy w języku - wybieramy j.polski czy jakikolwiek inny, który chcemy.
 2. W menu programu wejdź w System --> Dodatki --> Pobierz Dodatki --> Kodi Add-on repository --> Napisy --> wybieramy którąś z wtyczek, np. napiprojekt.pl, napisy24.pl... instalujemy ją
 3. Podczas odtwarzania obcojęzycznego meteriału klikamy w 4 przycisk od prawej, by wyświetlić dostępne napisy, teraz wystarczy kliknąć na wybrane i zostaną one automatycznie pobrane i uaktywnione. U mnie, na przykładzie "Frozen" działa doskonale.
 4. Gotowe, usiądź wygodnie w fotelu i oglądaj zagraniczne hity z polskim tłumaczeniem!
 5. Pamiętaj, że w SuperRepo dostępne jest ponad 2400 wtyczek, nie miej oporów przed poznawaniem ich ;)

  Dziękuję wytrwałym za przeczytanie, mam nadzieję, że udało mi się komuś pomóc :)

  Mam jeszcze kilka pomysłów na wpisy dotyczące Kodi, więc możecie się spodziewać kolejnych notek z tej serii ;) Korciło mnie, by stworzyć jeden, duży artykuł, ale obawiam się, że byłby on nieczytelny i mógłby niektórych przerazić swoją objętością, postanowiłem więc rozbić moje pomysły na kilka mniejszych publikacji.

  Dziękuję wszystkim za sugestie i opinie pod moim poprzednim wpisem, teraz również jestem otwarty na wszelkie wskazówki i oceny. Postaram się również odpowiedzieć na pytania, jeśli takowe się pojawią ;)

  No cóż, do zobaczenia następnym razem i życzę wam miłego weekendu! ;)