Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Ciąg dalszy zabawy w Kodi (XBMC) — cz.2 poradnika

Dziękuję za tak ciepłe przyjęcie mnie do grona blogerów, nie spodziewałem się, że mój wpis tak się spodoba ;) Dziękuję za cenne wskazówki i sugestie, dzięki nim wpadło mi do głowy kilka pomysłów na następny artykuł, który właśnie czytasz ;) Chciałbym publikować wpisy jak najczęściej, jednak natłok nauki skutecznie to uniemożliwia, postaram się jednak regularnie coś pisywać ;)

Oto spis treści, zobacz o czym przeczytasz w niniejszym wpisie:

 1. Żegnaj XBMC, witaj Kodi! Instalacja Kodi z oficjalnego repozytorium;
 2. Przydatne skróty klawiszowe;
 3. SuperRepo - najlepsza skarbnica wtyczek.

Żegnaj XBMC, witaj Kodi!

Poprzednio opisałem sposób instalacji Kodi (a właściwie jeszcze XBMC) z repozytorium Ubuntu (Mint), dziś pokażę wam, jak zainstalować najnowszą wersję prosto z repozytorium Kodi. Warto ją zainstalować, ponieważ większość wtyczek działa poprawnie, a wyższy numerek oznacza nowe funkcje i poprawki, lepsze wsparcie. W *Ubuntu (instrukcja dla Minta znajduje się dalej) wystarczy wykonać w terminalu następujące polecenia:

sudo apt-get install python-software-properties pkg-config

sudo apt-get install software-properties-common

sudo add-apt-repository ppa:team-xbmc/ppa

sudo apt-get update

sudo apt-get install kodi

Natomiast w Mincie trzeba wykonać dodatkowe kroki, ponieważ twórcy Kodi jeszcze nie dostosowali repozytorium do najnowszej Mięty 17.1:

Wpisz w konsoli:

sudo gedit /etc/apt/sources.list
(„gedit“ zastąp nazwą edytora tekstu, którego używasz, jednak gedit jest domyślnie zainstalowany w Linux Mint 17.1)

Zostanie wyświetlony plik tekstowy. Dodaj na koniec te 2 linie:

deb http://ppa.launchpad.net/team-xbmc/ppa/ubuntu trusty main

deb-src http://ppa.launchpad.net/team-xbmc/ppa/ubuntu trusty main

Następnie, dodaj klucz uwierzytelniający (bez niego system nie pozwoli na instalacją „niezaufanego“ pakietu). Wpisz w konsoli (jako jedno polecenie):

gpg --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 91E7EE5E
gpg --export --armor 91E7EE5E | sudo apt-key add -

Dalej już postępuj standardowo, wpisując w konsoli:

sudo apt-get install python-software-properties pkg-config

sudo apt-get install software-properties-common

sudo apt-get update

sudo apt-get install kodi kodi-bin

Teraz możemy się cieszyć najnowszą, stabilną wersją Kodi! :) Jeśli interesuje Cię testowanie wersji beta i nightly, to odsyłam tutaj.

Instrukcje instalacji dla innych platform znajdziesz pod tym adresem.

Przydatne skróty klawiszowe

Jako, że ostatnio bardzo spodobała się porada dotycząca przycisku „\“, teraz zamieszczam link do tabeli z innymi skrótami (dzięki @bip za pomysł :>):

Podstawowe skróty klawiszowe

Bardziej rozbudowana, zaawansowana lista skrotów

SuperRepo - najlepsza skarbnica wtyczek

Chciałbym polecić wam kolejne repozytorium, tym razem nie polskie, ale zagraniczne - jest to znane i lubiane na całym świecie SuperRepo.Wierząc w informacje podane na stronie twórców zawiera ono ponad 2400 wtyczek (sic!), są to wtyczki wszelakie: napisy, pogoda, teksty piosenek, okładki filmów, wtyczki zdjęć, muzyki, programy, wygaszacze ekranu itd...

Co prawda, repozytorium to jest zagraniczne i znajdziemy w nim głównie materiały anglojęzyczne (chociaż znalazłem kilka polskich akcentów), to w prosty sposób możemy włączyć napisy dla większości filmów, co również pokażę ;)

Instalacja SuperRepo

Sposób instalacji jest troszkę inny niż ten znany z mojego poprzedniego wpisu , ponieważ instalujemy je jako tzw. wirtualny zasób. Jednak nie ma się co bać, całość sprowadza się do kilku kliknięć:

 1. Wejdź do programu Kodi i znajdź w menu opcję System › Menedżer Plików
 2. Kliknij w „Dodaj zasób (źródło)” , w nowym oknie kliknij w „<Brak>” oraz wprowadź adres:

  http://srp.nu

 3. Po wprowadzeniu adresu zamknij okno i w ramce na dole „Wprowadź nazwę dla tego zasobu” wpisz coś, dzięki czemu rozpoznasz to repozytorium, np. „SuperRepo”
 4. Teraz pozostał ostatni krok, który jest taki sam jak w moim pierwszym wpisie:

  W menu głównym Kodi wejdź w System › Wtyczki › Zainstaluj z piku zip › Wybierz „SuperRepo”(czerwona ikonka), a następnie wybierz wersję XBMC (Kodi), którą posiadasz (Frodo – 12, domyślnie w repozytoriach Ubuntu itp., Gotham – 13 oraz Helix – 14, czyli już Kodi - ta wersja, którą zainstalujemy dzięki komendom z początku tego wpisu).

 5. Tutaj musisz dokonać wyboru, czy interesują Cię wszystkie wtyczki, czy tylko któraś kategoria.

  UWAGA: Dla najlepszych efektów polecam dodać wszystkie repozytoria (opcja „all”), ponieważ i tak wiele one nie ważą (dodawane są tylko repozytoria, nie ściągane są wtyczki). Jednak jeśli ktoś ma taki kaprys, to może zainstalować np. tylko wtyczkę video, jeżeli jest pewien, że będzie używał programu tylko do oglądania materiałów filmowych.

 6. Gdy zdecydujemy się już co chcemy zainstalować, to wchodzimy w wybraną opcję i klikamy „install this repo...” - to da nam pewność, że dostaniemy wszystko kompletne i w najnowszej wersji.
 7. Gratulacje, właśnie dodałeś repozytorium z tysiącami wtyczek, które teraz są na wyciągnięcie myszki!

Instalujemy wtyczki z repozytorium

Jako, że w repozytorium materiały filmowe dostępne są głównie po angielsku, napiszę teraz w jaki sposób włączyć napisy. Zanim to zrobimy musimy dodać którąś z wtyczek filmowych. Ze swojej strony polecam wtyczkę Icefilms – zawiera mnóstwo, naprawdę MNÓSTWO filmów z różnych kategorii, często w jakości HD. Pozostałych wtyczek nie testowałem, dla chętnych zamieszam link do listy top 25 wtyczek (wiele z nich to wtyczki filmowe).

Pod tym adresem możemy przeglądać wszystkie wtyczki zgromadzone w repozytorium, jest to nieco wygodniejsze niż za pomocą samego programu. Wtyczki przeglądać można wg kategorii, języka, top25, kompatybilności z wersją XBMC (Kodi). Możemy także wybrać sortowanie wg ilości pobrań (jest to pewien wyznacznik jakości). Przykładowo, to jest lista wtyczek filmowych posegregowanych wg popularności

Dobrze, skoro już zainstalowaliśmy naszą filmową wtyczkę, czas na napisy.
Domyślnie w XBMC jest możliwość instalacji wtyczki z domyślnego repozytorium XBMC Subtitles (XBMC Napisy). Taka sama wtyczka dostępna jest w repozytorium, które wcześniej dodaliśmy.

Najprostszy sposób na włączenie napisów to:

 1. W menu programu wejdź w System --> Ustawienia --> Wideo --> Napisy --> Pobieraj napisy w języku - wybieramy j.polski czy jakikolwiek inny, który chcemy.
 2. W menu programu wejdź w System --> Dodatki --> Pobierz Dodatki --> Kodi Add-on repository --> Napisy --> wybieramy którąś z wtyczek, np. napiprojekt.pl, napisy24.pl... instalujemy ją
 3. Podczas odtwarzania obcojęzycznego meteriału klikamy w 4 przycisk od prawej, by wyświetlić dostępne napisy, teraz wystarczy kliknąć na wybrane i zostaną one automatycznie pobrane i uaktywnione. U mnie, na przykładzie "Frozen" działa doskonale.
 4. Gotowe, usiądź wygodnie w fotelu i oglądaj zagraniczne hity z polskim tłumaczeniem!
 5. Pamiętaj, że w SuperRepo dostępne jest ponad 2400 wtyczek, nie miej oporów przed poznawaniem ich ;)

  Dziękuję wytrwałym za przeczytanie, mam nadzieję, że udało mi się komuś pomóc :)

  Mam jeszcze kilka pomysłów na wpisy dotyczące Kodi, więc możecie się spodziewać kolejnych notek z tej serii ;) Korciło mnie, by stworzyć jeden, duży artykuł, ale obawiam się, że byłby on nieczytelny i mógłby niektórych przerazić swoją objętością, postanowiłem więc rozbić moje pomysły na kilka mniejszych publikacji.

  Dziękuję wszystkim za sugestie i opinie pod moim poprzednim wpisem, teraz również jestem otwarty na wszelkie wskazówki i oceny. Postaram się również odpowiedzieć na pytania, jeśli takowe się pojawią ;)

  No cóż, do zobaczenia następnym razem i życzę wam miłego weekendu! ;)

   

linux oprogramowanie porady

Komentarze

0 nowych
FaUst   13 #1 17.01.2015 10:01

Takie małe czepialstwo - Icefilms jest nielegalny, ale wg polskiego prawa możemy korzystać bo nic nie udostępniamy ;)

Christool   6 #2 17.01.2015 10:27

@FaUst: No właśnie, czyli jest legalny ; ) Kto nigdy nie obejrzał filmu, który ktoś udostępnił przez internet niech pierwszy rzuci kamień ;)

  #3 17.01.2015 10:41

Ja korzystam z XBMC pod windą, ale myślę że świetnym pomysłem jest Openelec na Malince, lub czymkolwiek mocniejszym. Ja zainstalowałem sobie jako multiboot na laptopie, ale bez sensu skoro i tak bardzo rzadko wyłaczam kompletnie komputer ;)
Nie ma opcji żeby automatycznie dociągały się napisy?
Co do wtyczek ja polecam dociąganie opisów / okładek/ fanartów do posiadanych filmów. Wtedy dopiero widać moc tego kombajnu.
I jeszcze pytanie - nie wiem czy tak to widać pod Linuksem, zwłaszcza jeśli ktoś ma SSD - ale u mnie pod Win 8.1 zamykanie trwa parę sekund... Lekko to irytujące ;)
Ale póki co bardzo sobie chwalę. Przeskoczyłem z SMPlayera na XBMC. W końcu jak oglądamy film to najlepiej skupić się na filmie a nie przeskakiwać po mailach czy stronach www. Multitasking u normalnego cżłowieka nie istnieje ;)
Pozdrawiam i życzę dalszych ciekawych wpisów!

  #4 17.01.2015 10:54

Co do filmu... ja na wszelki wypadek na przyszłość korzystał bym ze zwykle używanych do tego typu testów Elephants Dream, Big Buck Bunny, albo innych open sourceowych filmów - tak dla świętego spokoju :)

A właśnie - gdzieś ktoś szukał kiedyś tego filmu - sprawdzanie wydajności HD:
http://jell.yfish.us

jarodebombel   7 #5 17.01.2015 11:04

@FaUst i @Christool: w polskim prawie, i śmieszne i straszne, jest to, że jest takie niejednoznaczne...

Kocham XBMC/Kodi. Szkoda tylko, że od 13 nie ma wsparcia dla WinXP.

Te wtyczki, które polecasz, działały by na openELEC?

marqs37   12 #6 17.01.2015 11:04

Kolejny fajny wpis. Świetnie się czytało, oby tak dalej.

Christool   6 #7 17.01.2015 11:07

@jarodebombel: Jasne, że będą działać na openELEC, jak i na Kodibuntu, jak i na każdej innej platformie ; ) A dystrybucjom opartym na Kodi planuję poświęcić osobny wpis ;) Pozdrawiam ;)

@marqs37 Dziękuję za miłe słowa, pozdrawiam :)

Autor edytował komentarz.
Christool   6 #8 17.01.2015 12:00

@zenek73 (niezalogowany): U mnie na dość leciwym sprzęcie i pod Linuksem Kodi wylącza się jakieś 2,3 sekundy, no ale nie przesadzajmy, to chyba nie problem - program jest dosyć spory, więc zamykanie musi troszkę potrwać.
Okładki można pobrać za pomocą wtyczek zainstalowanych właśnie np. z SuperRepo, wystarczy poszukać :) Napisów chyba nie da się dogrywać automatycznie, a to z tego powodu, że program zazwyczaj znajduje kilka/kilkanaście napisów i musimy sami wybrać odpowiedni - nie jest to rozwiązanie bardzo uciążliwe i zajmuje kilka sekund, dosłownie ; )
Mam nadzieję, że kiedyś zaopatrzę się w jakiś mały komputerek do podłączenia do telewizora i będę mógł to sprawdzić w takich warunkach - tj. z pilotem itd, do tego czasu muszę bazować na tym co widzę na komputerze ;) A niektóre skórki dostępne w repozytorium są na prawdę świetnie dostosowane do ekranów dotykowych i pilota, ale o nich opowiem innym razem ; ) Pozdrawiam ; )

W sumie dobra sugestia z tym filmem, następnym razem skorzystam ; )

@jarodebombel Może spróbuj zainstalować jakiegoś Linuksa i na nim korzystaj z Kodi? A nawet dystrybucję przyciętą tylko do Kodi - np. openELEC. Polecam ; ) Jakbyś potrzebował pomocy, to mów ; )

FaUst   13 #9 17.01.2015 12:02

@Christool: Nie rzucę ;)

Christool   6 #10 17.01.2015 12:11

@FaUst: No właśnie, w tych czasach nie da się uniknąć oglądania 'nielegalnych' treści, chociażby na youtube...trudno znaleźć materiał, który byłby w 100% legalny. I chyba nie ma sensu podejmowanie jakichś kroków antypirackich, bo to by oznaczało próbę wycięcia większości internetu...

kaisuj   11 #11 17.01.2015 12:46

mam zagwostkę, bo skorzystałem u siebie na Mint XFCE tylko z 3 ostatnich linijek - dodanie ppa xbmc, aktualizacja repo i instalacji kodi i mi działa. Pominąłem instalację 2 pierwszych pakietów i nie dodawałem niczego listy apt'a w etc i nie miałem żadnych problemów z instalacją. Wtyczek nie sprawdzałem, ale samo Kodi w wersji 14 działa.

Christool   6 #12 17.01.2015 12:58

@kaisuj: Podobno u niektórych działa, ale u mnie jak i u wielu innych nie chciało odpalić, więc stąd ta instrukcja ; )

przemo188   8 #13 17.01.2015 16:53

U mnie XBMC działa, ale Kodi nie mogę zainstalować. Dodałem linie do pliku sources 0 własnie mają być bez #? Bo w pliku widzę już jakieś wpisy zahashowane.

Po wrzuceniu weryfikacji klucza mam tekst:

gpg --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 91E7EE5Egpg --export --armor 91E7EE5E | sudo apt-key add -


Nterunner 64 bit

Christool   6 #14 17.01.2015 17:04

@przemo188: Nie rozumiem, komenda dodająca klucz zwraca go z powrotem? mogą być bez # ;) A sprawdź jescze czy działa u Ciebie metoda dla Ubuntu ; )

przemo188   8 #15 17.01.2015 19:10

Działa metoda Ubuntu. W sumie mogłem tak od razu ale zasugerowałem się Twoim wpisem. A przecież wiem, że Netrunnner korzysta z repozytoriów Ubuntu.

NO nic - teraz to działa.

Christool   6 #16 17.01.2015 20:20

@przemo188: Napisałem, że problem występuję w Mincie, nie mogłem sprawdzić Netrunnera bo musiałbym sprawdzić też pozostałe distra bazujące na Ubuntu ; ) Ale cieszę się, że działa, pozdrawiam ; )

  #17 18.01.2015 00:00

Zapomniałeś dodać, że czasem nazwa filmu jest z dojpy, np "video.mp4". Wtedy domyślnie znalezione napisy będą złe albo nie znajdzie nic. Ale można podać własną nazwę po której można szukać. Nie wspomniałeś też że można konfigurować serwisy, w których szukamy napisów.

Ogólnie temat trochę po łebkach tylko. Mało informacji, same podstawy.

Christool   6 #18 18.01.2015 00:19

@Świetny Kot (niezalogowany): W sumie faktycznie, ale myślałem, że te opcje są wystarczająco na wierzchu i nie muszę ich opisywać...pomyślę jeszcze czy by czegoś nie dodać i uaktualnię wpis ; ) A napisy można też dodać lokalne...ojj, dużo jest możliwości ; ) Dziękuję za sugestie ; )

  #19 18.01.2015 09:35

manjaro ma już kodi w oficjalnym repo

  #20 18.01.2015 11:49

@Christool: Chodzi o to, że nie potrzeba żadnych wtyczek napisów, bo Kodi ma wbudowaną tą funkcjonalność i sam pobiera napisy bez żadnych wtyczek. Czemu proponujesz użycie wtyczek?

Ryan   15 #21 18.01.2015 13:36

Frozen! <3

Christool   6 #22 18.01.2015 14:15

@zxcV5 (niezalogowany): U mnie w Kodi, przy próbie dociągnięcie napisów widziałem komunikat "brak wtyczek napisów" - dlatego je proponuję ;) W XBMC było to lepiej rozwiązane bo program od razu proponował instalację, nie trzeba było nic szukać, w Kodi jest troszkę na około.

@Anonim Manjaro ma zawsze świetnie z oprogramowaniem, a do tego AUR <3

Autor edytował komentarz.
  #23 19.01.2015 21:03

@zenek73 (niezalogowany): automatyczne sciaganie napisow zalezy od wtyczki. Polecam zainteresowac sie Genesis - addons.tvaddons.ag/show/plugin.video.genesis/ - ma spora baze (pokrywa sie z Icefilms) i dodatkowo ma mozliwosc automatycznego pobrania odpowiednich tekstow. Zdarzylo mi sie ostatnio cos ogladac i sprawdzilo sie calkiem niezle.

Christool   6 #24 20.01.2015 17:30

@BlahFFF (niezalogowany): Dzięki, na pewno sprawdzę!

  #25 21.01.2015 20:00

@Christool: Mam Kodi 15 Alpha, działa bez żadnych wtyczek. Tak jak w xbmc.

Christool   6 #26 21.01.2015 22:45

@zxcV5 (niezalogowany): Hmm, dziwne, u mnie tak nie działa...popróbuję jeszcze coś z tym zrobić ;) Dzięki za info!

  #27 30.01.2015 16:16

Pytanie do obeznanych i używających :IceFilms"

U mnie to nie działa. Z reguły objaw jest taki, że jest dźwięk ale brak video i cały czas kręci się kółeczko oczekiwania. Czasami - bardzo rzadko - jest obraz i dźwięk, ale wówczas pojawia się nieznikające okienko z komunikatem: "pobieram strumień 100%". Jego zamknięcie powoduje zakończenie odtwarzania wybranej pozycji i komunikat o niepowodzeniu.
Jakieś rady?

Używam Kodi w wersji helix na Windowsie 7. Próbowałem na różnych skórach Kodi.

  #28 04.03.2015 02:31
  #29 10.03.2015 20:20

Kurde.
Nie chce mi pobierać napisów.
Kończy się na wyszukiwaniu ich.
Jakieś rozwiązanie?

  #30 17.03.2015 04:19

Polecanie SuperRepo bez obaw ???
A jakie masz gwarancje ze autor wtyczki niczego nie zaszył tam...
TO nie jest oficjalne repo - wiec wlasnie podkreslilbym ze z ostrożnoscia nalezy podchodzic...

  #31 28.05.2015 10:24

Czy da się wybrać partycję na twardym w czasie instalacji OpenELEC?

  #32 09.06.2015 14:48

A czy wtyczkę Telewizja Polska można pobrać i zainstalować za pomocą Super Repo?

  #33 30.08.2015 16:53

a u mnie nic nie działa. film co 10 się otwiera. napisy albo niema albo błąd sciągania .. szukanie wtyczek tez jest masakrą bo 99% jest w obcych jezykach czyli bezuzyteczne. wkurza mnie te cale kodi.

  #34 06.09.2015 16:01

No polecam również swoją wtyczkę http://filmkodi.com/pl/wtyczka-filmy-online-mrknow/

  #35 12.09.2015 12:37

Witam
Może mi ktoś pomóc z icefilms. Zainstalowałem wtyczkę. Wchodzę w filmy, wybieram tytuł po kategorii albo z nowości. i wyświetla mi puste okno. Z filmów pokazujących obsługę powinna mi się wyświetlić lista z paroma "source". Mi takiej listy nie wyświetla. Obsługa na TV BOXie (android).

  #36 05.10.2015 21:24

witam czy ktos moze sie orietuje czy juz xbmc nie ma wsparcia bo kazda wtyczke ktora instaluje i pozniej przy wyborze do dodania wyskakuje mi komunikat ze wtyczka jest uszkodzona za to w kodi wszytko dziala sek w tym ze uzywam tv boxa i kodi mi sie wylacza dziala jedynie xbmc prosze o pomoc . pozdrawiam

  #37 05.01.2016 01:01

Witam czy moze mi ktos pomoc nie moge zaktualizowac dodatkow wtyczek wyskakuje aktualizacja nieudana na kodi.

  #38 11.02.2016 10:26

@rot (niezalogowany): mnie też kiedyś wkurzało sterowanie w gothicu, dlatego pograłem w niego jakieś 5 minut i tak się skończyła mogą przygoda z serią gothic

machim30   1 #39 29.07.2016 10:47

Świetny dodatek do wielu polskich kanałów telewizyjnych. WeebTV Kodi Addon
http://redeneobux.com/en/polskie-weebtv-kodi-addon/

Mam nadzieję, że Ci się spodoba.

Autor edytował komentarz w dniu: 30.07.2016 08:38
qrdziel   1 #40 27.08.2016 10:10

linki nieaktualne

  #41 27.11.2016 00:24

@Serpentinoss (niezalogowany): tak

  #42 27.11.2016 00:25

@Serpentinoss (niezalogowany): tak