Cider – projekt, który może przenieść aplikacje z iPhone'ów na Androida

Cider – projekt, który może przenieść aplikacje z iPhone'ów na Androida

Tomek Kondrat
13.05.2014 21:15

Już niedługo możliwym będzie uruchamianie aplikacji iOS na Androidzie. Wszystko dzięki projektowi Cider, nad którym pracują doktoranci amerykańskiego uniwersytetu Columbia.

Od kilku lat trwa mała wojna pomiędzy użytkownikami Androida, Windows Phone i iOS. Każda z platform ma swoje plusy i minusy oraz wiernych fanów, którzy z uporem dążą do potwierdzenia supremacji ich ulubionego systemu nad rywalami. Nie ulega wątpliwości, że Apple wykonało kawał dobrej roboty, zarówno w aspekcie wykonania aplikacji, jak i czerpania z nich zysku – powiedział Jerenmy Andrus, jeden z doktorantów. Wiele z tych aplikacji ma odpowiedniki na Androidzie, lecz niektóre, jak iTunes lub iMessage, nigdy nie pojawią się na Androidzie […] Apple dba także, aby jak najmniej wirusów i malware dostało się do iStore. Wszystko dzięki dokładnemu procesowi selekcji. Cider potrafi przenieść aplikacje z iOS na Androida.

Obraz

Głównym założeniem projektu Cider jest umożliwienie uruchamiania plików binarnych iOS z uwzględnieniem aplikacji, frameworka oraz usług na Androidzie. Aplikacje iOS nie są przystosowane, aby działać na linuksowym jądrze Androida. Ich naturalnym środowiskiem jest XNU, który używa odmiennego wywołania systemowego i różni się znacznie od tego zastosowanego w systemie Google'a. Nakładka systemowa, którą jest Cider, eliminuje te niedogodności.

Cytując dokumentację: Cider rozszerza system operacyjny, naśladując ten używany w iOS. Możliwe jest przez to uruchamianie plików binarnych bez modyfikacji. Aby to osiągnąć, naukowcy użyli kilku technik kompatybilności binarnej, takich jak adaptacja kodu podczas kompilacji. W efekcie, aplikacje iOS mogą zostać uruchomione na Androidzie i wchodzić w integracje na poziomie oprogramowania jak i sprzętu z tym systemem. Na poniższym filmie twórcy zaprezentowali w jaki sposób Nexus 7 z KitKatem radzi sobie z aplikacjami iOS takimi jak Yelp i Apple iBooks.

Columbia Cycada Demo

Jako, że Cider znajduje się w bardzo wczesnej fazie rozwoju, wiele funkcji zwyczajnie nie działa. Niemożliwym jest wykorzystanie aparatu fotograficznego, GPS-a, czy łączności Bluetooth. Widoczne są także problemy z wydajnością uruchamianych aplikacji. Według badaczy wiąże się to z niekompletną implementacją OpenGL ES. Nie przekreślają oni natomiast szans na wyeliminowanie tych niedogodności w przyszłości.

Na chwilę obecną Cider jest prototypem stworzonym tylko do celów badawczych. Zespół deweloperów nie zdradził swoich planów dotyczących projektu. Idea multiplatformowości jest jednak bardzo ciekawa i może kiedyś przerodzić się w nowy system operacyjny, lub projekt, który znajdzie szerokie zastosowanie w świecie Androida. Raport dotyczący Cidera można znaleźć w tym dokumencie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)