Ciekawe dodatki do Opery

W swoim pierwszym wpisie postanowiłam podzielić się kilkoma wybranymi dodatkami do Opery. Może komuś dzięki temu komuś uda się trafić na jakiś wcześniej mu nieznany, a bardzo ułatwiający życie i przeglądanie add-ons. W przypadku ewentualnego zainteresowania tematem możliwy ciąg dalszy.

Extend Tube

Chyba najbardziej rozbudowane narzędzie umożliwiające dostosowanie youtuba do naszych potrzeb. Pozwala na zmianę parametrów wyświetlanych filmów, ukrycie reklam, wyeliminowanie autostartu, pobieranie filmików na dysk czy ukrywanie poszczególnych elementów strony, jak komentarze, przyciski komunikatorów i wiele wiele innych.

HyperTransalate

Jeden z wielu słowników przeglądarkowych. Jednak w przeciwieństwie do podobnych rozwiązań, nie tłumaczy od razu całej strony, a jedynie jej wybraną część. W dodatku wbudowany jest w przeglądarkę, co oznacza że wystarczy zaznaczyć interesujący nas wyraz i przywołać funkcję wybranym wcześniej skrótem klawiszowym, a nad słowem od razu pojawi się jego tłumaczenie. O wiele wygodniejsze i szybsze niż otwieranie w odrębnym oknie.

Serwując po rozmaitych stronach często można natrafić na konieczność rejestracji, aby obejrzeć ukryte zasoby, linki, obrazy czy cokolwiek innego. W przypadku witryn na których planujemy zostać nie stanowi to specjalnego problemu. Co jeśli jednak potrzebuję jednorazowego dostępu do ukrytych informacji na jakiejś stronie, a nie chcę zaśmiecać sobie skrzynki mailowej wiadomościami od ogromnej ilości takich witryn? W tym miejscu z pomocą przyjść mogą dwa bardzo wygodne rozwiązania

BugMeNot

czyli szybki dostęp do serwisu, na którym użytkownicy dzielą się swoimi loginami i hasłami do różnych witryn. Idealne na jednorazowe logowanie z zamierzeniem późniejszego zapomnienia.

Jeśli na tej niezwykle przydatnej stronie nie znajdziemy akurat danych dla naszej witryny, warto zainteresować się drugim rozwiązaniem

10MinuteMail

czyli równie wygodny i błyskawiczny dostęp do serwisu, który generuje fikcyjny adres mailowy, który możemy podać np. przy rejestracji, aby potem odebrać na nim, oczywiście również z poziomu rozszerzenia, wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Co ważne, takie konto istnieje tylko przez określony okres czasu, po tytułowych 10 minutach możemy po prostu o nim zapomnieć, gdyż odchodzi w niebyty sieci.

cleanPages

Dodatek bardzo przydatny dla osób często wykorzystujących przeglądarkę w celu czytania artykułów lub innych dłuższych publikacji zamieszczanych bezpośrednio na stronie www. Ten mały dodatek umożliwia, po wcześniejszej konfiguracji, oczyszczenie strony z tekstem ze wszystkich zbędnych, a rozpraszających uwagę elementów, czyli kolorowego tła, reklam, banerów i tym podobnych.

ImgTip

Widząc mały obrazek nie musisz już więcej na niego klikać, aby w otwartym oddzielnie okienku zobaczyć go w pełnym rozmiarze. Ten bardzo przydatny add-ons po najechaniu na zdjęcie wywoła je w chmurce, umożliwiając szybki podgląd.

Snap Links

Jeden z najbardziej przydatnych dodatków do Opery, na jakie udało mi się trafić. Dzięki niemu można w szybki i prosty sposób otwierać wiele odnośników na raz. Tak więc nigdy więcej nerwowego klikania kółkiem myszy w dziesięć kolejnych linków. Za pomocą ustalonego skrótu klawiszowego i myszki wywołujemy prostokąt, który możemy dowolnie rozszerzać, a po opuszczeniu wszelkie objęte jego zasięgiem linki otworzą się automatycznie na nowych kartach w tle.

To-Read sites

Często zdarza Ci się trafić na jakąś ciekawą stronę, ale akurat spieszysz się i zwyczajnie brakuje Ci czasu, aby się jej dobrze przyjrzeć? Oczywiście, pozostają zakładki, jednak łatwo coś dodać a potem o tym zapomnieć. Ten wygodny mały dodatek stanowi podręczną listę adresów "na później", do której można natychmiast uzyskać dostęp.

Turn Off the Lights

Czyli idealne rozwiązanie zwłaszcza dla osób oglądających wiele filmików, nie tylko na youtube, ale też innych serwisach. Za pomocą jednego przycisku można przyciemnić cały ekran, tak aby wyeliminować elementy rozpraszające uwagę przy oglądaniu video. Dodatek posiada wiele opcji konfiguracji, umożliwiających ustawienie zgodnie z preferencjami poziomu, koloru a nawet deseniu zaciemnienia czy zachowania na konkretnych stronach.

Opera Internal Pages

Czysto kosmetyczne rozwiązanie, wygodne zwłaszcza dla "szperaczy", którzy lubią pobawić się zmianą ustawień przeglądarki. Umożliwia wygodny dostęp do wybranych stron konfiguracyjnych, takich jak edytor preferencji, wtyczki, pamięć podręczna, informacje o wersji przeglądarki i wiele innych, oraz szybką zmianę poszczególnych funkcji.