Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Ciemne motywy i strony www (Firefox).

Jestem osobą przekonaną do ciemnych, mniej męczących oczu motywów. Wolę mieć biały tekst na czarnym tle niż czarny tekst na białym. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie to, że korzystam z internetu.

W sieci jest mnóstwo stron internetowych, które nie zostały odpowiednio zaprojektowane. Jeżeli chodzi o dobór kolorów, to czasami odnoszę wrażenie, iż żyjemy w czasach, gdzie na stronkach można znaleźć napis: "Należy przeglądać w IE6 pod rozdzielczością 1024x768".

Problem jest prosty. Projektant strony ustala tylko tło strony lub kolor tekstu, zapominając o tym drugim elemencie.
Jeżeli ktokolwiek chce ustalić tło strony, to powinien być pewien, jakim kolorem będzie wyświetlany tekst(oczywiście poza przypadkiem, gdy użytkownik jest absolutnie pewien, że chce mieć np. tekst brązowy na brązowym tle).

Jeżeli ktokolwiek chce ustalić kolor tekstu, to powinien być pewien, jakim na stronie będzie kolor tła(oczywiście poza przypadkiem, gdy użytkownik jest absolutnie pewien, że chce mieć np. tekst brązowy na brązowym tle).

Można z problemem sobie poradzić zmuszając Firefoksa to stosowania białego tła i czarnego tekstu jako wartości domyślne.

cd "$HOME"/.mozilla less profiles.ini #Teraz wyszukujemy ciąg Default (/ Default), a następnie odczytujemy zawartość zmiennej Path cd odczytana_wartość cd chrome [ ! -e userContent.css ] && cp userContent-example.css userContent.css W tej chwili otwieramy userContent.css i dopisujemy do niego body { background: white; color: black; } Uruchamiamy Firefoksa ponownie.
 

Komentarze

0 nowych
  #1 22.04.2011 15:11

Ciemne motywy mają jeden zasadniczy problem - gdy jest takie tło, to kolor tekstu może być biały lub żółty. Cała reszta wygląda na ogół po prostu szpetnie.
Gdy strona ma jasne tło, nie ma problemów z dopasowaniem do niego niemal dowolnego koloru tekstu.

  #2 22.04.2011 15:34

@lukasamd | 22.04.2011 15:11 :
Zielony kolor także pasuje do ciemnego tła.

Xelosu   4 #3 28.04.2011 14:22

Ja też osobiście bym wolał ciemne tło i jasne literki, niestety w internecie panuje inna moda i nic nie poradzisz.

Optymalnym rozwiązaniem byłoby tworzenie stron w 2 wersjach kolorystycznych. Ale to powodowałoby 2x większy nakład pracy lub znaczące ograniczenie kolorów (nie wszystkie kolory tak dobrze się odwracają jak biały i czarny).