Cinnamon 2.2 już gotowy, ulepsza panel ustawień i przynosi wsparcie dla wyświetlaczy HiDPI

Strona główna Aktualności

O autorze

Cinnamon wyrasta na jedno z najciekawszych niezależnych środowisk graficznych dla Linuksa. Wydana pół roku temu wersja 2.0 uwolniła je od backendu środowiska GNOME, wprowadzając własne biblioteki i usługi. Dzięki temu jego autorzy, będący zarazem wiodącymi deweloperami popularnej dystrybucji Linux Mint, mogli zacząć wreszcie swobodnie realizować swoją wizję pulpitu. Zaprezentowana właśnie wersja 2.2 jest jak dotąd największą pod względem liczby wprowadzonych zmian.

Cinnamon 2.2 będzie domyślnym desktopem Linux Minta 17 „Qiana”, którego premiery spodziewać się można już pod koniec maja. Trafić ma też do bazującej na Debianie wersji Minta, jako Update Pack 9. W wydaniu tym skupiono się przede wszystkim na zmianach widocznych dla użytkownika, wyraźnie ulepszając poszczególne komponenty pulpitu.

Zacznijmy od ustawień systemowych. Przede wszystkim poprawiono ich kategoryzację, dzięki czemu możliwe się stało usunięcie dotychczasowego podziału na ustawienia podstawowe i zaawansowane. Przywrócono klasyczny moduł czasu i daty, dodając zarazem do apletów kalendarza, zegara i wygaszacza opcję 24-godzinną. Rozdzielono ustawienia ekranu blokady i zarządzania energią. Całkowicie usunięto moduł ustawień regionalnych (oddając tę kwestię pod zarząd dystrybucji). Jedynie zakładka układu klawiatury ocalała, przeniesiona teraz do modułu ustawień klawiatury. Rozszerzono też konfigurowanie aktywnych krawędzi – można je aktywować zarówno kliknięciem jak i przesunięciem wskaźnika myszy.

Dla apletów wymyślono całkiem ciekawą możliwość rejestrowania swoich ról w ramach pulpitu, dzięki czemu Cinnamon „wie”, jaką funkcję spełniają i może ukryć inne aplety, które również taką funkcję dostarczają. Przykładowo, jeśli ktoś usunie aplet sieci Cinnamona, to na jego miejsce pojawi się standardowa ikona frontendu GTK dla NetworkManagera. Przywrócenie apletu sieci spowoduje ukrycie ikony Network Managera.

Ulepszono domyślny menedżer plików Cinnamona, Nemo. Pojawił się skrót do ostatnio odwiedzanych miejsc w systemie plików, dodano możliwość przełączania się między kartami za pomocą skrótów klawiaturowych, a w pasku narzędziowym zadebiutował przycisk do zakładania nowych katalogów. Menu startowe doczekało się zaś możliwości odinstalowywania aplikacji przez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na jej nazwie i wybranie „odinstaluj”, podświetla też domyślnie nowo zainstalowane aplikacje.

Bardzo ważną zmianą, która objęła całe środowisko, jest wprowadzenie obsługi ekranów o wysokiej gęstości pikseli (HiDPI/Retina). Wprowadzono też kilka zmian w menedżerze okienek – można opuścić okno dialogowe kombinacją Alt-Tab, zmienić poziom przezroczystości okienka kręcąc kółkiem myszy na jego belce tytułowej, obsługiwane są dekoracje Client Side Decorations z GTK, lepiej też działa skalowanie ułożonych przy sobie okienek.

Zmiany nie ominęły i tego co „pod maską”. Cinnamon 2.2 obsługuje teraz standard MPRIS, dzięki któremu można sterować dowolnymi zgodnymi z nim odtwarzaczami mediów zarówno przez aplety pulpitu jak i za pomocą klawiszy multimedialnych klawiatury. Lepiej działa integracja z GDM, w szczególności przełączanie między użytkownikami, ulepszono wsparcie dla systemd i logind oraz wykrywanie zainstalowanego środowiska GNOME (dzięki czemu w Cinnamonie nie zobaczymy już GNOME Control Center).

Niestety użytkownicy Minta 16 raczej z nowego Cinnamona nie skorzystają. Użytkownicy Ubuntu muszą poczekać, aż w nieoficjalnym repozytorium PPA pojawią się aktualne pakiety. Najlepiej użytkownikom Archa – pakiety Cinnamona 2.2 już wylądowały w repozytorium Community.

© dobreprogramy
s