Citizendium - konkurent Wikipedii już dostępny w wersji beta

Strona główna Aktualności

O autorze

Jak informuje serwis 7thGuard.net po trwającym od listopada zeszłego roku programie pilotażowym ruszył projekt Citizendium (od "Citizens' Compendium", w skrócie CZ), pisaliśmy o nim w ubiegłym roku, założony przez Larry'ego Sangera, współtwórcę Wikipedii. Nowa wolna encyklopedia, działająca na tym samym wolnym oprogramowaniu MediaWiki, oznaczona obecnie jako wersja beta, ma sobie w założeniach lepiej radzić z problemami nękającymi jej starszą siostrę. Na razie uruchomiono tylko angielską wersję serwisu.

Na Citizendium, podobnie jak na Wikipedii, każdy może edytować artykuły - jednak tylko po zarejestrowaniu się. Przy rejestracji wymagane jest przy tym używanie prawdziwych nazwisk. Są tam też wydzielone funkcje "redaktora" i "posterunkowego". Posterunkowi mają czuwać nad zachowaniem członków społeczności, redaktorzy mogą zaś zatwierdzać artykuły w dziedzinach, w których się specjalizują. Zatwierdzenie danej wersji artykułu nie przeszkadza przy tym w dalszej jego edycji. Funkcja redaktora ma zapewnić "łagodny nadzór" fachowców nad społecznością, zwiększający wiarygodność encyklopedii, a nie autorytarny system hierarchiczny.

Artykuły na Citizendium dostępne są na licencji GNU Free Documentation License - tak samo, jak te z Wikipedii. Dzięki temu możliwa będzie wymiana informacji między encyklopediami. Przez pewien czas rozważano rozpoczęcie projektu od zrzutu Wikipedii, przy czym co pewien czas uaktualniano by artykuły, które nie zostały zmienione w CZ. Ostatecznie twórcy zdecydowali się zacząć pisać kompendium od zera - choć nie oznacza to oczywiście, że nie wolno przy tym korzystać z zasobów Wikipedii.

Wikipedia była przez wielu krytykowana, a jej wiarygodność często była poddawana w wątpliwość. Koncepcja CZ ma wyeliminować jej słabości. Kompatybilność encyklopedii, zapewniana przez wolną licencję, dołączaną do obu, sprawia, że ewentualna rywalizacja między nimi będzie uczciwa, a niczyja praca nie powinna być zmarnowana tylko przez zainwestowanie jej w złego "konia".

Niestety na razie CZ dostępna jest tylko w języku angielskim, czekamy na polską :-)

© dobreprogramy