Citrix XenServer stał się bezpłatny

Strona główna Aktualności

O autorze

Tak jak zapowiadaliśmy

, Citrix udostępnił dzisiaj swój flagowy produkt - najnowszą wersję hypervisora XenServer - w całkowicie bezpłatnej formie. Oferta Citriksa nie pozostaje bez znaczenia w kontekście niedawnej premiery Hyper-V Server 2008 - specjalnej, niewymagającej Windows Server 2008, darmowej edycji swojej platformy do wirtualizacji mającej konkurować z VMware ESXi, który także wcześniej został wydany za darmo.

Udostępniony dzisiaj hypervisor oparty jest w dużej części na tym samym kodzie, co XenServer, którego ceny rozpoczynały się w granicach tysiąca dolarów dla jednego serwera. Dlatego - mimo i tak sporej redukcji kosztów - nowy XenServer nie został udostępniony na licencji Open Source. Aby zrekompensować straty, oferta dotyczy niczym nie ograniczonej wersji Enterprise Edition z takimi dodatkami jak XenCenter do centralnego zarządzania maszynami wirtualnymi, XenMotion do migracji maszyn wirtualnych na żywo oraz Resource Pools, technologią do współdzielenia i zarządzania magazynem danych.

Porównanie tej edycji z VMware ESXi znaleźć można w serwisie virtualization.info - wypada ono nadzwyczaj korzystanie dla produktu Citrixa i można pokusić się o stwierdzenie, że jest to obecnie jeden z najbardziej wszechstronnych i zaawansowanych pakietów tego typu dostępnych bezpłatnie.

© dobreprogramy