Citrix udostępni kolejny bezpłatny hypervisor

Strona główna Aktualności

O autorze

Nie dalej jak dwa tygodnie temu informowaliśmy o udostępnieniu za darmo przez Citriksa swojej serwerowej platformy do wirtualizacji XenServer całkowicie bezpłatnie. Dzisiaj mamy kolejną dobrą wiadomość dla zwolenników wirtualnych systemów - firma Citrix ogłosiła, że następny program z ich oferty dostępny będzie za darmo.

Najpierw był VMware ESXi niezawierający VirtualCenter, pozbawiony zatem zaawansowanych funkcji zarządzania jak VMotion, DRS czy HA. Kilka miesięcy później Microsoft udostępnił Hyper-V Server 2008 - specjalną, niewymagającą Windows Server 2008, bezpłatną edycji swojej platformy do wirtualizacji mającą konkurować z rozwiązaniem VMware. Ostatnie miesiące to bezpłatna edycja XenServer. Teraz Citrix zrezygnuje z pobierania opłat za kolejny produkt - XenWorkstation.

XenWorkstation nie ma nic wspólnego z klienckim hypervisorem, który Citrix rozwija z Intelem. Jest to hypervisor typu drugiego pracujący w trybie jądra w systemach Windows i Mac OS X w domowych konfiguracjach sprzętowych. Stanie się konkurencją dla klienckich rozwiązań takich jak VMware Player/Workstation/Fusion, Parallels Workstation i Desktop, Sun Virtual Box lub Virtual PC.

Nieoficjalnie mówi się, że XenWorkstation jest odpowiedzią na ofertę VMware, który zawdzięcza swą popularność w firmach głównie dzięki wcześniejszej znajomości administratorów z VMware Workstation przy wykonywaniu prostych codziennych zadań.

© dobreprogramy