Co dalej z Firefoksem?

Strona główna Aktualności

O autorze

Mike Schroepfer - wiceprezes Fundacji Mozilla, poinformował na łamach listy dyskusyjnej MozillaDev o przypuszczalnej dacie wydania przeglądarki internetowej Firefox 3.1 oraz o zmianach jakie ze sobą przyniesie.

Schroepfer w swoim liście ogłosił, iż następca przeglądarki Firefox 3.0 pojawić się ma jeszcze w tym roku, a dokładnie sześć miesięcy po jej premierze (czyli w okolicach grudnia) i oznaczony ma być symbolem 3.1. Wiceprezes tłumaczy tak krótki okres przygotowań nowego wydania przeglądarki tym, że wiele funkcji, które miały zostać zaimplementowane w wersji 3 nie były jeszcze do końca dopracowane, ale zdaniem Schroepfera niewiele im brakuje i okres sześciu miesięcy pozwoli deweloperom z Fundacji Mozilla na ich dopracowanie. Jako najważniejsze zmiany jakie przyniesie nam wersja 3.1 wymienić należy wsparcie dla znacznika wideo języka HTML 5 oraz cross-site XmlHttpRequest (XHR), natywne powiązanie formatu JSON z DOM oraz dodanie wielu nowych funkcji, które poczynią krok w stronę pełnej integracji paska adresu z historią i wyszukiwaniem.

W wypowiedzi Schroepfera pojawiło się także kilka istotnych informacji na temat Firefoksa 4, otóż jego premiera ma się zbiec z premierą platformy Mozilla 2.0 i wedle przypuszczeń będzie ona miała miejsce na przełomie trzeciego i czwartego kwartału przyszłego roku. Jako jedną z najważniejszych zmian w tej edycji wymienia się implementację silnika JavaScriptu o nazwie ActionMonkey, który powstał przy współpracy z firmą Adobe podczas projektu Tamarin.

© dobreprogramy