Co decyduje o tym, że gra jest dobra?

Świat elektronicznej rozrywki jest to dynamicznym i zaskakującym obszarem o którym można dyskutować w wielu aspektach. Mimo wielu lat i rozwoju technologii powstaje niewiele (jak na warunki) dobrych gier. Produkcje "dużych graczy" są bardzo często powtarzalne, bez polotu, nie zapadają w pamięć, mimo że starają się być widowiskowe. Czy na prawdę nie ma "recepty" na udaną grę? Co sprawia, że jest ona dobra i chwytliwa?

1.Może wyłamanie się ze schematu?
Zabawa konwencją (Saints Row IV), czy kreatywne podejście do rozgrywki (Quantum Break) mogą powodować duże ilości zacieszu, ale nieraz producenci usilnie zmieniają coś co jest sprawdzone, mimo że ich pomysł nie jest wcale ani kreatywny, ani dobry. Przykładem może być "tuning" w Need For Speed Most Wanted (2012). Otóż każdy wehikuł ulepszało się wygrywając wyścigi. Upgade'owi podlegał jednak tylko ten pojazd jakim przejechało się linię mety - żadnym innym :( Dochodziło do tego, że zmienianie pojazdu było nieopłacalne - co zmniejszało atrakcyjność rozgrywki. Producenci nie spodziewali się, że tak będzie???

Pragnę jednak zakończyć ten punkt czymś miłym. Poniżej materiał z gry posiadającej niecodzienną mechanikę. Czy będzie hit?

2.Grafika - czyli cuda z pikseli.
Według mnie grafika ma olbrzymie znaczenie do pewnego momentu. Ewolucja tego elementu umożliwia dodawanie coraz bardziej zaawansowanych elementów rozgrywki (fizyka w Half-Life 2), a także stworzenie odpowiedniego klimatu (las w Wiedźminie 3).
Nie przemawia do mnie argument przeciwko, mówiący, że Minecraft nie ma dobrej grafiki. Dlaczego? Ponieważ Minecraft jest bardzo ładny stylistycznie. Przyczyniło się to bardzo do jego atrakcyjności - wygląd postaci i przedmiotów był jednym z kluczowych powodów do stania się hitem.
Zgadzam się jednak z osobami mówiącymi, że grafika nie powinna ograniczać gameplay'u. Ekipa pracująca nad Falloutem 4 zrobiła najlepsze co mogła. Wybrali estetyczną oprawę wizualną, skupiając się jednak na ilości content'u. Wzburzyli tym samym kontrowersje, ale moim zdaniem ich decyzja była bardzo dobra.

Poniżej możecie zobaczyć grę budzącą różne emocje. Pod koniec roku prawdopodobnie zobaczymy, czy w tym przypadku warto było stawiać na grafikę . Mowa o Star Wars Battlefront:

3.Muzyka - sztuka sama w sobie

Nie wiem czy tylko ja tak mam, ale o wiele bardziej wolę słuchać najlepszych (w moim odczuciu) ścieżek dźwiękowych niż radiowych hitów. Każda dobra gra ma swój klimat, a muzyka jest jego doskonałym nośnikiem. Nie będę się tu więcej rozpisywał, ponieważ trudno oddać epickość np. utworu z trailera następującej produkcji:

4.A jak tam gameplay?
Tak, gameplay ma ogramny wpływ na sukces gry - tylko co decyduje, że jest on dobry? Wciągająca rywalizacja (gry multiplayer)? "Pozytywna frustracja" (Dark Souls)? Różnorodność (Grand Theft Auto V)?
Często gry mobilne pokazują jak niewiele trzeba by ukraść dużo cennego czasu człowiekowi. Gracz PC'tów i obecnych konsol szuka jednak czegoś bardziej rozbudowanego... Z drugiej strony co wymaga więcej uwagi: logiczna gra typu "Cut the Rope", czy (lubiana prze ze mnie) najnowsza część Tomb Raidera? Gdzie uświadczymy lepszych zadań logicznych? Kto grał ten wie.

Co do gameplayu - proponuję obejrzeć gameplay dobrze zapowiadającej się gameplayowo gry: Unravel ;)

Wiadomo, że to temat rzeka i byłbym nie-fair gdybym na siłę wybrał jeden z elementów starając się przekonać Was, że to jedyny słuszny filar gry. Chciałem jednak zaprezentować podstawowy przekrój. Mam nadzieję, że komuś pomoże to patrzeć na gry bardziej jako całość m.in. obalając mity dotyczące grafiki (jako że jest zupełnie nieważna lub najważniejsza).

Jest to mój pierwszy wpis na blogu. Proszę o konstruktywną ocenę.