Co można stworzyć w Microsoft Paint ;-)

Strona główna Aktualności

O autorze

Programów do tworzenia i obróbki grafiki rastrowej (bitmapowej) jest mnóstwo. Znajdziemy zarówno komercyjne aplikacje o potężnych możliwościach, jak i proste narzędzia do tworzenia nieskomplikowanych grafik. Wśród pozycji zaliczanych do tej drugiej grupy mało kto pamięta o dołączonym do systemów Windows, prościutkim programiku Microsoft Paint. Jak się okazuje prostota tego programu nie musi być przeszkodą dla zdeterminowanego artysty ;-)

Na łamach serwisu deviantART, użytkownik Diamonster opublikował bardzo interesującą pracę (jej miniaturę prezentujemy obok). Nie byłoby w tym może nic niezwykłego gdyby nie fakt, że (jak twiedzi Diamonster) praca została praktycznie w całości stworzona w systemowym Microsoft Paint (!). Autor posiłkował się jedynie niewielkimi rozmyciami wykonanymi w programie Adobe Photoshop.

Smaczku całej sprawie dodaje fakt, że jak twierdzi Diamonster, na swoje dzieło poświęcił ponad 500 godzin pracy (co jak łatwo można przeliczyć daje ponad 2 miesiące nieustannej pracy po 8 godzin dziennie) i nie korzystał z bezpośredniego materiału wzorcowego (zdjęcia). Autor pisze, że kilka lat temu zobaczył taki obrazek na kalendarzu, a ponieważ mu się spodobał, postanowił go narysować. Nie potrafiąc używać programów graficznych zdecydował się na prostego Painta do realizacji tego zadania ;-)

Trudno powiedzieć czy w przypadku tej pracy mamy ze zdolnym artystą czy też z żądnym rozgłosu oszustem, nasuwa się jednak w świetle tej sprawy pewne przemyślenie związane z jakże częstymi dyskusjami na temat wyższości programów jednego producenta nad konkurencyjnymi. Użytkownicy konkurencyjnych rozwiązań (także przeznaczonych do tworzenia grafiki) naładowani emocjami bronią wyższości tych wybranych przez siebie, częstokroć zapominając o tym, że tak naprawdę ważny jest efekt. Nie ważne czy to GIMP czy Photoshop, czy Blender czy 3ds max - ważne co udało się za ich pomocą stworzyć...

© dobreprogramy
s