reklama

Co nowego w Firefoksie 4?

Strona główna Aktualności

O autorze

Choć jeszcze nie pojawił się Firefox 3, już planowana jest wersja 4 tej popularnej przeglądarki.

Chris Beard z Mozilla Labs zauważa, że koncepcja działania przeglądarki internetowej praktycznie nie zmieniła się przez ostatnie 10 lat. Nadal jest odrębną aplikacją. Bear uważa, że potrzebna jest ewolucja. W przypadku Firefoksa planowane są dwa kierunki: integracja z systemem operacyjnym oraz powiązanie z usługami sieciowymi.

Integracja z systemem brzmi znajomo. Taki ruch wykonał Microsoft wraz z Internet Explorerem 4. Z jednej strony wprowadziło to nowe funkcje do Windows oraz udostępniło nową funkcjonalność programistom, z drugiej sprawiło, że dziury w IE zaczęły zagrażać także innym programom oraz przyniosło procesy o naruszenie zasad uczciwej konkurencji. Mozilla chce pójść w trochę innym kierunku. Jej zamiarem jest umożliwienie uruchamiania aplikacji webowych jak zwykłych programów desktopowych. W tym celu powstał projekt Prism, w ramach którego udostępniany jest programistom silnik przeglądarki. Za jego pomocą ich aplikacje mogą być uruchamiane bez włączania całego Firefoksa. Bardzo ważnym aspektem tego przedsięwzięcia jest umożliwienie działania aplikacjom webowym bez połączenia z Internetem. Realizowane jest to z wykorzystaniem języka HTML 5, który daje dostęp do zasobów offline. Rozwijana przez Mozillę technologia będzie mogła zagrozić rozwiązaniom konkurencyjnym, takim jak Google Gears, Adobe AIR oraz Microsoft Silverlight.

Rozwój w kierunku usług internetowych oznacza uwolnienie użytkownika od jego komputera. Założeniem jest, aby ulubione, zapamiętane hasła czy strony startowe były dostępne z każdego miejsca. Byłyby one przechowywane w serwisie webowy, z którego przeglądarka by je pobierała. Pierwsze kroki można zobaczyć już w Firefoksie 3. Posiada on transakcyjną bazę danych przechowującą ustawienia użytkownika. Nie jest ona jeszcze używana do synchronizacji ustawień, ale zapewne stanie się to w wersji 4. W wersji 3 jest za to obecny inny mechanizm synchronizacyjny: co 30 minut pobierane są sygnatury szkodliwego oprogramowania.

Wśród planowanych nowości jest m.in. uczynienie niektórych funkcji bardziej inteligentnymi. Przykładem jest obecne w wersji 3 podpowiadanie adresów internetowych na podstawie analizy dotychczasowe historii oglądanych stron. Wersja 4 miałaby przynieść elementy tzw. lingwistycznego interfejsu użytkownika, który pozwalałby wpisywać frazy w języku naturalnym. Planowane są też inne funkcje, największy jednak nacisk będzie położony na omówione technologie Prism i Weave.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama