Co nowego w GNOME?

Strona główna Aktualności

O autorze

Na 6 września zapowiadane jest wydanie kolejnej wersji środowiska graficznego GNOME. Od niedawna dostępna jest druga beta, w przeciągu tygodnia ma ukazać się wersja kandydująca (RC).

GNOME 2.16 ma być przede wszystkim wydajniejsze i stabilniejsze od poprzedniej wersji, skupiono się także nad ograniczeniem wykorzystania pamięci operacyjnej. Przyspieszenie najlepiej widoczne jest w aplikacjach Nautilus (menedżer plików), Evolution (klient poczty, organizer) i GEdit (edytor tekstu). Nowe narzędzie Baobab pozwoli na łatwą kontrolę nad zapełnianiem dysków, prócz tego zunifikowano obsługę i wygląd zakładek, a dzięki Epiphany Data Server aplikacje będą mogły współdzielić zakładki, historię i ciasteczka.

Nowa wersja GNOME (wydawana cyklicznie co pół roku) jest jednocześnie zapowiedzią kolejnego wydania używającej go dystrybucji Ubuntu. Mimo, iż poprzednia edycja była spóźniona o prawie trzy miesiące, Ubuntu 6.10 Edgy Eft prawdopodobnie ujrzy światło dzienne o czasie, w październiku tego roku. Od pewnego czasu dostępna jest pierwsza wersja testowa po której widać między innymi poprawę szybkości ładowania systemu i lepsze wykrywanie sprzętu.

© dobreprogramy
s