Co piąty Polak używa Firefoxa

Strona główna Aktualności

O autorze

Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, w Europie rośnie popularność przeglądarki internetowej Firefox. Jednak w ostatnim czasie tempo popularyzacji "liska" wyraźnie osłabło.

Według francuskiej firmy XiTi, która monitoruje ponad 148 tys. stron internetowych, w maju z Firefoksa korzystało 14,08% europejskich internautów. W kwietniu było to 13,31%, a w marcu - 11,6%. Choć udział "Liska" w rynku przeglądarek można już uznać za znaczący, to wyraźnie widać, że szybkość wzrostu zdecydowanie spada. Według ekspertów swój udział w tej sytuacji mogą mieć informacje o lukach w zabezpieczeniach przeglądarki. Dlatego wyzwaniem dla twórców Firefoksa jest teraz pokonanie impasu i dalszy rozwój.

Z obserwacji XiTi wynika, że największy udział Firefox notuje w rynku fińskim - ponad 30%. Aplikacja cieszy się też dużą popularnością w Niemczech (używa go ponad 24% internautów) i na Węgrzech (22%). Firefoksa cenią też Polacy - z "Liska" korzysta aż 19,8% internautów w naszym kraju. Na końcu listy znalazły się Litwa (7%) i Monako (6%).

© dobreprogramy
s