Co przyniesie nam nowy Firefox i IE?

Strona główna Aktualności

O autorze

W październiku ubiegłego roku ukazały się "duże" aktualizacje dwóch najpopularniejszych przeglądarek WWW - najpierw Internet Explorer 7.0, a parę dni później Firefox 2.0. Tymczasem, twórcy obu programów nie zasypiają gruszek w popiele i pracują nad kolejnymi wydaniami.

Firefox 3.0 o nazwie kodowej Gran Paradiso ma się ukazać na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2007 roku, od grudnia 2006 jest dostępna Alpha 1, wkrótce powinny pojawić się kolejne testowe wydania. Kolejne stabilne wersje mają ukazywać się co roku. Dokładna lista nowych funkcji z oczywistych względów nie jest jeszcze dostępna, wiadomo już jednak czego mniej więcej możemy się spodziewać.

Z najważniejszych nowości twórcy Firefoksa 3.0 wymieniają ułatwienie instalacji i zarządzania dodatkami, nowy interfejs konfiguracji, rozbudowę zakładek między innymi o możliwość przechowywania ich na zewnętrznych serwerach i lepsze zarządzanie wtyczkami multimedialnymi (Flash, Acrobat, WMV, Quicktime, Java). Podgląd wydruku ma wreszcie pokazywać dokładnie to, co będzie drukowane, a menedżer haseł ma wspierać standardy Microsoft CardSpace i OpenID, nie zapamiętywać haseł w przypadku nieudanego logowania i zapewniać lepsze bezpieczeństwo. Nowy Firefox ma być dużo bezpieczniejszy dzięki filtrowaniu niebezpiecznych stron, wykrywaniu niebezpiecznych skryptów i nowemu bezpiecznemu trybowi przeglądania stron.

Internet Explorer 8.0 pojawi się dużo później, bo dopiero na przełomie lat 2008 i 2009. Z tego względu mniej wiadomo na temat przypuszczalnych funkcji, pojawiła się jednak lista życzeń użytkowników, które prawdopodobnie zostaną ujęte w nowym IE. Jest to między innymi blokowanie strony zapobiegające przypadkowemu zamknięciu, wyszukiwanie na stronie, zmiana systemu pobierania plików, przeciąganie zakładek pomiędzy stronami, prywatne ciasteczka (cookie) dla poszczególnych zakładek i wiele innych drobnych zmian.

Aktualizacja, 14.01.2007, 20:17

Internet Explorer 8.0 zostanie przedstawiony na konferencji MIX 07 w Venitian Hotel w Las Vegas pomiędzy 30 kwietnia a 2 maja. Premiera spodziewana jest pod koniec 2008 roku.

© dobreprogramy
s