Co się stało z Service Packiem 4 dla Windows 2000?

Strona główna Aktualności

O autorze

Windows 2000 to może już dość wiekowy system, ale nadal ma wielu użytkowników - także w dużych, firmowych środowiskach. Jak do tej pory nic nie stało na przeszkodzie, by z witryny Microsoftu pobrać dodatek Service Pack 4 do tego systemu w wersji sieciowej (pełnej) - niestety teraz jest to już niemożliwe.

Microsoft z niewiadomych powodów wycofał z centrum pobierania tzw. sieciową wersję instalacyjną dodatku Service Pack 4 dla systemu Windows 2000. Wersje te charakteryzowały się możliwością instalacji offline na wielu komputerach z jednego pliku, co było wygodne zwłaszcza przy masowych wdrożeniach w dużych środowiskach. Wycofany został także SP3, ale - i tu ciekawostka - pozostały SP1 i SP2, prawdopodobnie dlatego, że hostowane są poza centrum pobierania. Aktualnie dostępny jest jedynie Service Pack 4 w wersji Express Install, która niestety wymaga "dociągnięcia" komponentów przez Internet w chwili instalacji.

Sprawa jest o tyle ciekawa, że nie ma żadnego oficjalnego komunikatu o wycofaniu możliwości pobierania dodatków Service Pack, nawet linki na stronach Microsoftu pozostają - niemniej kierują do nieistniejących stron pobierania.

Poprosiliśmy o komentarz polski oddział Microsoftu. Niestety nie otrzymaliśmy jeszcze oficjalnej odpowiedzi. Gdy tylko taką uzyskamy, opublikujemy ją w formie aktualizacji.

© dobreprogramy