Co słychać u Ubuntu Touch?

Od czasu do czasu słychać informacje o rozwoju mobilnego systemu Cannonical. Jako miłośnik linuksa i posiadacz Nexusa 4 postanowiłem zainstalować go obok Androida i przetestować jak działa. Sama instalacja była banalnie prosta: wystarczyło pobrać skrypt po czym odpalić go na stacjonarnym Ubuntu. Niestety jako że w życiu nie ma niczego za darmo mobilne Ubuntu instaluje się zamiast recorvery w telefonie przez co nie można robić backupów Androida. Oprócz edycji partycji przywracania, skrypt instaluje nam aplikacje na Androidzie w której możemy zarządzać naszymi danymi z Ubuntu, instalować aktualizacje lub całkowicie go usunąć:

Przy pierwszym uruchomieniu wykonujemy krótką konfiguracje obejmującą: język, hasło i wyrażenie zgody na usługi lokalizacyjne HERE od Noki. Sam z początku miałem lekką trudność w obsłudze systemu ponieważ obsługujemy go za pomocą gestów jak np. Meego albo Salfish os, lecz naprawdę szybko można się do tego przyzwyczaić i jest to naprawdę fajne rozwiązanie.

Po przeciągnięciu palcem z lewego brzegu ukaże się dobrze znane użytkownikom Ubuntu menu :) Działa ono jak w desktopowej wersji: pokazuje nam uruchomione aplikacje, i można do niego przypiąć ulubione programy.Natomiast przy przeciągnięciu z prawej strony mamy listę działających aplikacji. Jeżeli chcemy szybko przejść do poprzednio używanej aplikacji wystarczy po prostu krótko przeciągnąć z prawej strony co jest świetnym rozwiązaniem jeżeli używamy internetu i piszemy z kimś.

Aplikacje

System ma wbudowany komplet niezbędnych aplikacji przez co możemy od razu z niego korzystać.

Niestety aplikacje ładują sie 2-3 sekundy podczas gdy w konkurencyjnych systemach trwa to około sekundy przez co póki co nie polecam go osobom niecierpliwym.

Osobiście bardzo podoba mi się design systemu. W dobie której wszystkie systemy się"spłaszczają" Ubuntu Touch pozostaje tradycyjne.

Na dzień dzisiejszy nie znajdziemy aplikacji typu Instagram Snapchat czy Taptalk. O grach również raczej możemy zapomnieć. W teori ma się to szybko zmienić dzięki możliwości odpalania Web-apps lecz w praktyce te aplikacje nie są zbytnio powszechne.

Soczewki Unity

Soczewki są to wyszukiwarki kontekstowe które mają nam ułatwić poszukiwanie w telefonie muzyki/filmów/informacji z internetu. Osobiście nie używam ich specjalnie lecz znajdą się osoby które będą z nich korzystać

Ile Ubuntu w Ubuntu

Głównym założeniem powstania mobilnego systemu jest konwertowalność w pełnoprawny system stacjonarny gdy podłączymy go do monitora/docka żebyśmy mogli w wygodny sposób pracować i mieć przy sobie najważniejsze dokumenty. Niestety jeszcze nie ma takiej możliwości lecz chodzą pogłoski o wprowadzeniu tej funkcji około 2016 roku.

Póki co mamy pełnoprawny terminal lecz użyteczność go na ekranie dotykowym mija sie z celem. Oczywiście mamy repozytoria i program apt do instalacji programów tylko czy jest potrzebny na telefonie skoro mamy sklep z aplikacjami?

Podsumowanie

Osobiście bardzo kibicuje temu systemowi chociaż wiele mu brakuje do doskonałości. Zdażają się crashe aplikacji, restarty telefonu. Największą bolączką jednak jest (jak dla każdego młodego systemu) brak aplikacji. Wieże jednak że Cannonical da sobie rade z promocją i pierwsze telefony sprzedadzą się dobrze.