Co to jest WPS? Zobacz, jak połączyć się z Wi-Fi bez wpisywania hasła

Strona główna Aktualności
Co to jest WPS? Tłumaczymy, na czym polega funkcja znana z routerów, fot. Getty Images
Co to jest WPS? Tłumaczymy, na czym polega funkcja znana z routerów, fot. Getty Images

O autorze

Wiele osób z pewnością zastanawia się co to jest WPS. Ta mało znana wśród początkujących funkcja routerów, która pozwala łączyć urządzenia z siecią Wi-Fi bez konieczności podawania hasła.

WPS to wygodne rozwiązanie nie tylko dla zapominalskich, ale warto wiedzieć, że mniej bezpieczne od tradycyjnego łączenia z wpisywaniem hasła.

WPS – co to za skrót?

WPS to skrót od Wi-Fi Protected Setup, co oznacza bezpieczne konfigurowanie Wi-Fi. W praktyce chodzi o możliwość podłączenia wybranego urządzenia do sieci rozgłaszanej przez router lub punkt dostępowy, bez konieczności wpisywania hasła.

Funkcja WPS znana jest od lat i odpowiadający jej fizyczny przycisk znaleźć można na większości wyprodukowanych w ostatnich latach routerów i punktów dostępowych Wi-Fi.

Połączenie WPS – co to jest i jak korzystać?

WPS to jedna z metod łączenia nowych urządzeń z domową siecią Wi-Fi. Zamiast wpisywać hasło, użytkownik może uwierzytelnić połączenie na kilka sposobów z użyciem WPS. Do najpopularniejszych należą PIN oraz fizyczny przycisk na obudowie routera czy access pointa.

Aby połączyć urządzenia za pomocą PIN-u, należy go odczytać z naklejki na sprzęcie i wpisać podczas próby połączenia tą metodą (obydwa urządzenia muszą ją obsługiwać).

W przypadku chęci skorzystania z przycisku, należy łączyć się z routerem będąc fizycznie w jego okolicy. Podczas próby ustanawiania połączenia należy nacisnąć przycisk na routerze, w efekcie czego do sieci zostanie dopuszczone nowe urządzenie, które w danej chwili próbuje się z nią połączyć.

Chociaż korzystanie z WPS jest wygodne i eliminuje konieczność pamiętania hasła do Wi-Fi, należy mieć na uwadze, że jest to mniej bezpieczna metoda narażona na różnego rodzaju ataki. Niektóre routery i punkty dostępowe mogą więc nie być wyposażane w przyciski WPS nie tylko z oszczędności, ale właśnie z dbałości producenta o późniejsze bezpieczeństwo sieci.

© dobreprogramy
s