Co trzeci administrator podgląda swoich użytkowników

Strona główna Aktualności

O autorze

Co trzeci pytany administrator wykorzystuje swoje przywileje do podglądania poufnych danych użytkowników - tak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Cyber-Ark Software w ramach corocznego raportu Trust, Security and Passwords. W badaniu wzięło udział ponad 300 pracowników IT.

Do najczęściej przeglądanych informacji należą wynagrodzenia współpracowników, ich osobiste wiadomości e-mail czy plany fuzji lub przejęcia firmy. Przekraczanie uprawnień przez administratorów to nie wszystko - badanie ujawniło, że bardzo rzadko zmieniają oni również swoje hasła. 30% pytanych administratorów zmienia je co kwartał, a 9% nigdy. Połowa nie podlega żadnej dodatkowej autoryzacji dostępu.

Cyber-Ark zwraca też uwagę na nieprzygotowanie samych firm od strony formalnej. Siedem na dziesięć przedsiębiorstw posługuje się przestarzałymi lub niebezpiecznymi metodami przesyłania poufnych informacji. 35% używa do tego celu zwykłej poczty e-mail, tyle samo wybiera przesyłkę kurierską. 22% firm posługuje się protokołem FTP, zaś 4% wykorzystuje tradycyjną pocztę. Jako ciekawostka: w badaniu 12% administratorów przyznało, że zdarzyło im się wysłać gotówkę pocztą.

© dobreprogramy